Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son heykeli de kaldırıldı
26 Haziran 2010 / 21:56
Eski Sovyet lideri Josef Stalin'in doğum yeri olan Gürcistan'ın Gori kentindeki heykeli, Gürcü yetkililer tarafından gizlice kaldırıldı.

HÜRRİYET

Heykel, Gürcü vatandaşların alkışları arasında sökülürken, böylece eski Sovyetler Birliği topraklarında yükselen son büyük boy Stalin heykeli de kaldırılmış oldu.

Gürcistan’da bir devrin en sembolik heykeli, artık gözler önünde olmayacak.

Rusya’nın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dönemindeki Gürcü asıllı diktatörü Josef Stalin’in anısı, artık kendi ülkesinde bile değer görmüyor. 1878 yılında doğduğu memleketi Gori’nin en merkezi meydanının ortasında bulunan 6 metrelik bronz heykel, önceki gece söküldü. 

Heykelin kaldırılması sırasında meydana toplanan Gürcüler alkış tutarak memnuniyetlerini dile getirirken, bazı vatandaşlar da yatık haldeki heykelle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gürcüler aynı noktaya, 2008 yılında Rusya’yla girişilen savaşın kurbanları için bir anıt dikecek. 

Gürcistan Kültür Bakanı Nika Rurua, bu kararlarını “Stalin milyonlarca masum insanı öldüren biriydi” sözleriyle savundu. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili de kararı doğru bulduğunu söyleyerek, heykelin, bir müzeye kaldırılacağını açıkladı.

stalinheykeli.jpg

"GOODBYE LENİN" FİLMİNİ HATIRLATTI

Dev Stalin heykelinin, bulunduğu yerden sökülerek götürülmesinin dün gece Gürcistan devlet televizyonunda yayınlanan görüntüleri, “Goodbye Lenin” filminde, Vladimir İlyiç Lenin’in heykelinin kaldırıldığı sekansı anımsattı.

Lenin’in hayatını kaybetmesiyle başlayan sürecin ardından 1920’li yılların ortalarından, öldüğü 1953 yılına kadar ülkeyi yöneten Stalin, 30'lu yıllarda kurduğu cezai çalışma kampları, etnik azınlıkları ülkeden sürmesi ve tarım alanındaki kollektivizasyon politikalarıyla milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Stalin taraftarlarıysa eski Sovyet lideri, ülkesinin, İkinci Dünya Savaşı`nda Nazi Almanyası`nı yenmesini sağlayan bir kahraman olarak görüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C