Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rice'ın Başdanışmanı Irak'a
26 Haziran 2010 / 12:19
ABD Başkanı Barack Obama Türkiye büyükelçisini Irak’a kaydırmak üzere aday olarak gösterdi.

2008 yılının Kasım ayında Türkiye’de göreve başlayan ABD Büyükelçisi James Jeffrey, George W. Bush döneminde Irak konusunda Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı, Condoleezza Rice’ın Dışişleri Bakanlığı döneminde de Irak başdanışmanlığı görevinde bulunmuştu.

 

Reuters’in haberinde 1969-76 yılları arasında Amerikan ordusunda görevli olarak Almanya ve Vietnam’da bulunduğu vurgulanan Jeffrey, Washington’da, Kuveyt’te, Münih’te, Sofya’da, Tunus’ta, Arnavutluk’ta ve Adana’da büyükelçilik de dahil, çeşitli görevlerde bulunduğu belirtildi.

 

Şu anda Bağdat’ta büyükelçi olarak bulunun Christopher Hill’in ise emekli olacağı, geniş açıklamayı ABD’ye döndükten sonra yapacağı bildirildi.

 

Hill’in görev yaptığı Irak’ta resmi rakamlara göre, bu yılın Mayıs ayında meydana gelen şiddet olaylarında 337 sivilin öldürüldüğü, bu rakamın geçen yılın Mayıs ayına göre dört kat fazla olduğu bildirildi.

 

Birkaç gün önce Afganistan’daki görevinden istifa eden ABD kuvvetleri komutanı McChrystal’in yerine Irak kuvvetlerinin başında bulunun ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı David Petraeus Afganistan’a kaydırılmıştı. Şimdiki büyükelçi düzenlemesinin de Irak’ta oluşabilecek boşluğu doldurmaya matuf olduğu düşünülüyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C