Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Malezya'da PAS açılım peşinde
26 Haziran 2010 / 08:16
Malezya’da “ılımlı İslam” politikasıyla AKP’ye benzetilen PAS partisi artık gayrimüslim politikacıları da seçimlerde aday gösterecek. İnisiyatifin arkasında partinin “Erdoğancılar” olarak bilinen ılımlı kanadı var.

MİLLİYET

 

İki yıl önce “Türkiye, Malezya olur mu?” tartışmasıyla gündeme gelen Asya ülkesi Malezya’da muhalefette bulunan İslamcı parti PAS (Birleşik Malezya İslam Partisi) kendi içinde bir devrim yaparak bundan böyle seçimlerde gayrimüslimleri de aday göstereceğini açıkladı.

 

“Ülkeyi İslam devletine dönüştürme” amacıyla kurulan PAS içindeki ılımlı kanat, Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) örnek alıyor. Hatta kendilerine “Erdoğancılar” diyorlar. İşte 11 Haziran’daki kurultayda muhafazakâr kanat üzerinde hâkimiyet sağlayarak gayrimüslimlerin seçimlere katılması kararını aldıranlar da onlar... “Erdoğancılar” erken seçimlerin yaklaştığı ülkede ancak gayrimüslimlerin de yardımıyla daha fazla oy alacaklarını ve iktidara gelebileceklerini düşünüyorlar.  

 

Erken seçimi kazanabilir

 

ABD’nin ünlü finans gazetesi Wall Street Journal’ın haberine göre analistler, PAS’ın “gayrimüslim açılımı” sayesinde ülkenin siyasi manzarasını değiştirebileceğini düşünüyor. Malezya’nın İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı 1957 yılından bu yana ülkeyi Milli Cephe ittifakı yönetiyor. Ancak son yıllarda ülkenin ekonomik büyümesinin sekteye uğraması yüzünden çok sayıda seçmenin Milli Cephe’ye sırtını dönebileceği ve hükümetin 2013’te yapılması planlanan genel seçimleri erkene almak zorunda kalabileceği konuşuluyor. 2008’deki genel seçimlerde Milli Cephe’nin üçte ikilik çoğunluğunu ilk kez kıran ve daha sonra yapılan 11 özel seçimin sekizini kazanan PAS’ın, gayrimüslimlere açılmasıyla olası bir erken seçimde önemli kazanımlar elde edebileceği tahmin ediliyor.

 

Wall Street Journal, PAS’ın açılımını aktardığı haberine, “Dünya çapında başka İslami temelli siyasi partiler de son yıllarda genel seçmen kitlesine hitap edebilmek için girişimlerde bulundu” diye yazdı ve AKP’nin son iki genel seçimdeki başarısını buna örnek gösterdi.

 

‘Türkiye, Malezya olur mu?’

 

Malizye 2007 yılında Türkiye’de de çok tartışılmıştı. Amerikalı ünlü diplomat Richard Holbrooke, 11 Eylül’den sonra ABD’nin ılımlı İslam ülkeleri istediğini ve böylesi sadece iki ülke bulunduğunu, bu iki ülkenin de Türkiye ve Malezya olduğunu söylemişti. Bu sözlerin ardından Türk kamuoyunda, “Türkiye, Malezya olur mu?” tartışması başlamıştı.

 

Malezya usulü ‘Popstar’: Genç imam

 

Malezya’da düzenlenen “Popstar” türü bir yarışmada, ülkenin en iyi genç imamı aranıyor. “Genç İmam” isimli yarışmada 10 erkek yarışmacı Kuran’dan ayetler okuyar, ilahiler söylüyor ve “ölünün cenazesini defnetmeye hazırlama”, “motosikletli çeteleri doğru yola döndürme” gibi görevleri yerine getirmeye çalışıyor. Üçüncü haftasında geniş bir izleyici kitlesine ulaşan “Genç İmam” yarışmasının birincisine Suudi Arabistan’daki El Medine Üniversitesi’nden burs, Kuala Lumpur’da namaz kıldırma görevi (imamlık) ve Mekke gezisi hediye edilecek.

 

Siyasi karikatürlere yasak

 

Malezya hükümeti, siyasi içerikli karikatürlerin kullanıldığı iki kitap ve bir dergiyi toplattı. İçişleri Bakanlığı, hükümeti eleştiren karikatürlerin yer aldığı yayınların, halkı liderlere karşı isyana sürükleyebileceği için yasaklandığını açıkladı. Söz konusu yayınlar, muhalif lider Enver İbrahim hakkındaki cinsel taciz suçlaması ve polisin işlediği cinayetlerle ilgili karikatürler içeriyordu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C