Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD Blackwater'ı Afganistan’a gönderiyor
24 Haziran 2010 / 21:57
Bugün ABD’nin Blackwater isimli güvenlik şirketi ile anlaştığı ve Afganistan’daki Amerikan güçlerini korumak için 120 milyon dolarlık, CIA güçlerini ise her yerde korumak üzere 100 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldığı bildirildi.

Katiller ve suikast grupları olarak ün yapmış Blackwater şirketi ile yapılan anlaşmanın McChrystal’in istifası ile aynı güne denk gelmesi ise şüpheli görünüyor. İstifa haberleri gündemin üst sıralarına çıkarken, kiralık Blackwater’ın Afganistan’a girişi haberi ise gündemin alt sıralarına inmiş durumda.

 

Sicili kötü bir güvenlik şirketi olan Blackwater şirketi 2003 yılında Irak’ta koruma sağlamak üzere 21 milyon dolarlık bir anlaşma yapmış ancak birçok olayda Iraklı sivillere ateş açtığı için Irak’tan sınırdışı edilmiş durumda. 2007 yılında 17 kişiyi öldürmekten Amerika’da yargılanan 5 Blackwater görevlisini mahkeme tahliye edince Irak karışmış, İçişleri Bakanı ülkede bulunan 250 Blackwater elemanının ülkeyi derhal terk etmesini istemişti. Mahkeme Şubat ayında sonuçlanmıştı. Geçen yılın Aralık ayında ise Afganistan’da CIA merkezine yapılan saldırıda öldürülen 7 görevlinin 2’sinin bu şirket adına çalıştığı iddia ediliyordu.

 

Müslümanlara düşmanlığı ile tanınan şirketin kurucusu ve Ceo’su Mark Prince’e ait gizli bir kaset geçen ay ortaya çıkarılmıştı. Bu kasette, asker/sivil dinleyicilere hitaben bir konuşma yapan Erik Prince, hükümetin Nijerya, Yemen, Somali Arabistan gibi İran etkisi altındaki yerlerde teröristlerle savaşmak için özel şirketleri görevlendirmeli diyordu. Aynı konuşmada Afganistan, Pakistan ve Irak’ta ABD ile savaşanları barbarlar diye niteleyen Prince, Nijerya’daki gerillaların petrol üretimini yavaşlattıklarını ve petrol çaldıklarını da iddia ediyordu.

 

Başka bir konuşmasında ise Erik Prince Afganistan’ı “Barbarların yaşadığı, 12’inci yüzyıl zihniyetinin hâkim olduğu bir yer” olarak tanımlamıştı.

 

30 Eylül 2007 tarihinde Radikal gazetesi ekinde bulunan Mete Çubukçu’nun yazısında Seymour Hersh’ten alıntı yapılarak şu ifadelere yer veriliyor:

 

“Seymour Hersh Emir Komuta Zinciri (Agora Kitaplığı) adlı kitabında şunları yazıyor: "CACI ve Titan gibi özel şirketler, o sırada Irak'ta yaptıkları tehlikeli işler için elemanlarına 100 bin dolar gibi ordunun ödeyemeyeceği meblağlar ödüyordu ve ABD askeri tarihinde ilk kez hassas işlere girmelerine izin verilmişti. Cezaevindeki sivil personel askeri yasalara bağlı değildi, ancak kendilerine Amerika'nın mı yoksa Irak'ın mı yasalarının uygulanacağı kesin değildi".


Hersh'ün yazdığı gibi ortaya çıkmaması kaydıyla silah kullanma, öldürme ve işkence yapma yetkileri var. Herhangi bir sorumluluk yüklenmiyorlar. Askeri birliklere lojistik destek sağlayan, konvoylara koruma sağlayan, yüksek düzey görevlileri koruyan, sorguculuk yapan, işkence yapan hepsi bu paralı gruptan çıkıyor. Iraklılardan nefret ediyorlar. Zaten konvoy halindeyken yaklaşan öldürülüyor. Iraklılar da onlardan nefret ediyor, Iraklılar arasında "kuduz köpekler" olarak anılıyorlar. Zaten onlar için Amerikan askerleriyle paralı askerler arasında hiçbir fark yok. Hepsi işgalci.


Paralı asker şirketinin web sitesinde ise şunlar yazıyor: "Biz hukuku gözeten, profesyonel, askeri, barış gücü görevi yapan bir şirketiz. Bunun maliyeti ise güvenlik, barış, özgürlük ve demokrasiyi etkili hale getirmektir".


Ortadoğu'yu bu hale getirenlerin ortak yanının "özgürlük ve demokrasi" şiarı olması tesadüf mü acaba?”

 

Bundan sonraki süreçte Afganistan Müslümanlarını çok zorlu günlerin beklediği açık görünüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C