Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
McChrystal’ın eleştirileri kendi sonunu hazırladı
24 Haziran 2010 / 21:51
2001’den bu yana Afganistan’da radikal İslamcılarla, dünyayı kurtarmak uğruna savaştığını, iddia eden Amerika büyük bir skandal yaşıyor.

Geçen yıl görevden alınan David McKiernan’ın yerine Afganistan’daki ABD kuvvetlerinin başına atanan orgeneral McChrystal, Obama’nın emri ile görevden alındı. Görevden alınma sebebi olarak Rolling Stones dergisinde yayınlanan bir makale gösteriliyor.

 

Voanews’un haberine göre Rolling Stones dergisinde Michael Hastings imzası ile yayınlanan “Kontrolden Çıkmış Komutan” başlıklı yazıda Washington’daki bir çok bürokrat hakkında McChrystal’den aktarılan alaycı ifadeler yer alıyor.

 

Makalede “Ulusal Güvenlik Danışmanı Jim Jones için ‘palyaço’ ifadesi kullanılırken, Afganistan-Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke’un, sürekli işinden kovulmaktan korktuğu için ‘yaralı hayvan’ misali dolaştığı iddia ediliyor. McChrystal, seçimler sırasında Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye destek vermediği gerekçesiyle Büyükelçi Karl Eikenberry’i de ihanetle suçluyor. Obama, askerlerle katıldığı bir toplantıda rahat davranmamak ve komutanlardan rahatsız olmuş görünmekle suçlanıyor. Makalede McChrystal’in bu durumdan hayal kırıklığına uğradığı anlatılıyor. Joseph Biden için de McChrystal, “Biden mı, o da kim?” diyerek Başkan Yardımcısı’yla da alay ediyor.”

 

Makalede McChrystal ayrıca "Obama yönetiminin önemli isimleriyle sorun yaşıyorum. Emrimdeki askerleri bile savaşı kazanacağımıza ikna edemiyorum. Afganistan'a yeni asker gönderilmesi talebime Obama çok anlayışsız davrandı ve geç yanıt verdi..." ifadelerini kullandı.

 

Makalenin yayınlanmasının ardından Washington’da büyük tepki oluşurken Obama’nın ne yapacağı merak konusu olmuştu. Çünkü Orgeneral McChrystal’in talebiyle 30 bin ek asker Afganistan’a gönderilmişti. NATO güçleri yakında büyük bir operasyon yapmaya hazırlanırken bu durumun büyük bir kriz olduğu ifade ediliyor.

 

ABD’de yayınlanan gazetelerde McChrystal’in zaten yanlış bir seçim olduğu söylenirken, New York Times’da Karzai’nin yabancı güçlerin komutanının değişimini şu anda kaldıramayacaklarını söylediği ve McChrystal’e güçlü destek verdiği iddia edildi. Haberde Karzai’nin bu desteğine gerekçe olarak McChrystal’in NATO ile Afgan hükümeti arasındaki ilişkileri geliştirmesi olduğu öne sürüldü.

 

Aynı haberde McChrystal’ın bütün sivil ölümleri için kişisel olarak özür dilemesi yanında bu ölümleri azaltmak için askeri kurallarda da değişikliklere gittiği savunuldu. Karzai’nin McChrystal’i savunmasının altında, Karzai’nin sarayından çıkıp ülkenin çeşitli köşelerinde aşiretlerle görüşebilmesi için güçlü bir koruma sağlamasının da yattığı söyleniyor.

 

Bunlara rağmen ABD Başkanı Barack Obama, dergide yer alan ifadeler için “bir daha asla tekrarlanmaması gereken yanlış bir hüküm” dedikten sonra görevden aldı ve yerine General David Patreus’u aday gösterdi. Kongrede onaylandıktan sonra göreve başlayacak olan Patreus şu anda Afganistan, İran, Irak, Pakistan ve Doğu Afrika'nın dahil olduğu bölgenin Merkez Komutanlığını yürütüyor.

 

Bu değişiklikle birlikte müttefiklerde oluşan tedirginlik giderilmiş olurken, ABD Afganistan stratejisinde bir değişiklik olmayacağını açıkladı.

 

Ancak gündemin diğer önemli başlığı olan Blackwater (Karanlık Sular) Güvenlik Şirketi ile ABD’nin yapmış olduğu anlaşma, Afganistan stratejisinde sıkıntılar yaşandığının göstergesi olarak yorumlanıyor. Blackwater şirketi acımasızlığıyla ve yaptığı suikastlerle tanınıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C