Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’da 300 İngiliz Öldü
22 Haziran 2010 / 16:00
İngiltere Afganistan’da 2001 yılında başlayan işgalden bu yana verdiği asker kaybının 300’e yükseldiğini bildirdi.

İngiliz Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında kayıp oranının her 1000 askerde 13’e yükseldiği belirtildi. Savunma Sekreteri Liam Fox, Afganistan’daki askerlerinin, çok tehlikeli şartlar altında operasyonlar yaptıklarını ve misyonlarının başarı kazanması için büyük fedakarlıkta bulunduklarını savundu. Bu çabaların Afganistan’a güvenlik ve barış getireceğini ve Afganistan’ın İngiltere ve müttefikleri için bir daha terör üssü olmasını engelleyeceğini öne sürdü.

 

Hava Kuvvetlerinden Sir Jock Stirrup Afganistan’da savaşan kuvvetlerinin büyük gururu hak ettiklerini çünkü ülkelerindeki özgürlükleri korumak için güvenliği sağlamaya çalıştıklarını iddia etti. Geçen hafta Başbakan David Cameron da İngiliz kayıplarının yaz boyunca artacağı uyarısında bulunarak, savaşın kritik bir noktaya geldiğini söylemişti.

 

ABD sayıca İngiltere’den daha fazla asker kaybetmesine rağmen, bir İngiliz raporu oransal olarak İngiliz kayıplarının 4 kat daha fazla olduğunu söylüyor. Cambridge Üniversitesi’nin 12 Mayıs’ta yayınladığı bir analize göre bu oran her 1000 askerde 13 kişi. Bu ay başında ölen ABD askeri sayısının da 1000’e ulaştığı söylenmişti.

 

Afganistan’da Helikopter Düştü

 

Dün Afganistan’da bulunan Nato ve müttefikler için kötü bir gündü. Afganistan genelinde toplam 10 Nato askeri öldürüldü. Kandahar bölgesinde Avusturalya komandolarını taşıyan bir helikopterin düşmesi sonucu 3 komando ölürken, ülkenin güneyinde biri Amerikalı, iki Nato askeri bombalı saldırılarda öldürüldü. Helikopterin düşüşünün ise saldırı sonucu olmayıp, teknik bir arızadan kaynaklandığı açıklandı.

 

Diğer saldırılarda öldürülen 4 Amerikan askeri ile birlikte ABD’nin dünkü kaybı da 5’e yükseldi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C