Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kilise'nin Paskalya Sıkıntısı
04 Nisan 2010 / 10:32
Paskalya Bayramı Kilise için Paskalya Sıkıntısı'na dönüşüyor.

Hıristiyanlık’ın en büyük bayramı sayılan Paskalya, Mart sonundan Nisan sonuna kadar sürer. Her mezhebin kendine özgü adetlerle kutladığı Paskalya Bayramı’nda paskalya çöreği yapılır, yumurta haşlanır ve mumlar yakılır. Paskalya, Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinin üçüncü gününde dirilişini kutlamak amacıyla düzenlenen bir bayramdır. Bu bayram İsa’nın yaşadığı acıyı tekrar hatırlamak için önemlidir.

 

Son yıllarda Hz. İsa’nın yaşadığı acıdan öte, Kilise mağdurlarının acıları ön plana çıkıyor. Bu yıl ki Paskalya törenleri de yine taciz iddialarının gölgesinde kaldı. Dünyanın dört bir yanından gelen taciz iddialarının yanında kurbanlara verilmesi gereken yardımın verilmediği iddaları da Kilise’yi sıkıntıya sokuyor. Avusturalya’da bir kişi kendisini Sen Stefan Kilisesi’nden çarmıha gerilmiş şekilde aşağı sarkıtarak Katolik Kilise’sini çocuk tacizi skandalları sebebiyle protesto etti.

 

Papa Benedickt’in son dönemde hem İrlanda hem de Amerika’da yapılanlar için dilediği özürleri halkın nezdinde çok da kabul görmüyor. Halkı Hıristiyan ülkelerde yaygın olarak görülen bu hastalık halkı Kilise’den daha çok uzaklaştırıyor. Taciz olsugunun Hıristiyanlık’ın yapısal sorunlarından kaynaklandığı görülürken, bunu ortadan kaldırmanın, tahrif edilmiş bir tanrı inancı ile mümkün olmadığı görüşü de ağırlık kazanıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C