Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hukuk skandalları ülkeyi sarsıyor
21 Haziran 2010 / 16:48
Malatya’da bir araya gelen 11 il barosuna üye avukatlar, Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa paketini gündemine almasına ve Yargıtay’ın Cihaner’i tahliye etmesine sert tepki gösterdi.

Yargıtay 11. Ağır Ceza Dairesi’nin yetkisi olmadığı halde Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’i tahliye etmesine tepkiler durmak bilmiyor. Demokrat Hukukçular Platformu’nun daveti üzerine Malatya’da bir araya gelen 11 ilin barolarına üye avukatlar ortak basın açıklamasıyla Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’a tepki gösterdi. Avukatlar adına konuşan Avrasya Hukuk ve Demokrasi Derneği Başkanı Turan Canpolat, Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin görev ve yetki sahasına girmeyen bir davaya müdahil olduğunu söyledi. Canpolat, “Ülkenin hukuk skandallarıyla sarsıldığını” kaydetti ve şöyle konuştu: “Hukuk adına hukuk cinayetleri işlenmektedir. Kanunlaşma süreci tamamlanmayan Anayasa değişikliği paketi hakkındaki iptal davasını (şeklen) görüşmek üzere (kabul) Anayasa Mahkemesi hukuku ve Anayasayı ayaklar altına almaktadır. Yüksek mahkemenin bu girişimi TBMM’nin yasama yetkisine karşı yapılmış hukuk dışı bir müdahaledir.”

YARGITAY 11. CEZA YETKİ GASPI YAPTI

Benzer durumların adli yargıda da yaşandığını savunan Canpolat, şöyle devam etti:

“Yargıtay 11. Ceza Dairesi görev ve yetki sahasına girmeyen bir davaya müdahil olmuştur. Yani Yargıtay 11. Ceza Dairesi ilk derece asliye ceza mahkemesi sıfatıyla bakabileceği bir davada Erzincan, Ergenekon’u silahlı terör örgütüne üye olmakla suçlanan kişileri de tahliye ederek özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin görev ve yetkilerini gasp etmiştir.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C