Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’da Durum Kötüleşiyor Raporu
20 Haziran 2010 / 07:18
Afganistan’da Nato saldırısı için süre daralırken, dünyanın ilgisini Afganistan’a toplayan çeşitli haberler gelmeye devam ediyor. Henüz Afganistan’ın büyük yeraltı zenginlikleri gündemde iken Birleşmiş Milletler’in Afganistan güvenlik raporu yayınlandı.

Yabancı ajansların geçtiği bu rapora göre Afganistan’da güvenlik durumu kötüye doğru gidiyor.

 

“Hükümet karşıtı” güçlerin saldırılarını konu alan raporda bu güçlerin düzenlediği saldırıların ayrım yapılmadan sivilleri, hükümet temsilcilerini ve yabancı güçleri hedef aldığı öne sürülüyor.

 

Aynı raporda el yapımı patlayıcı olayları ile kompleks intihar saldırılarının artışının alarm verdiği, buna karşılık askeri operasyonların da arttığı ifade ediliyor.

 

2010 yılının ilk dört ayında el yapımı bombalar ile yapılan saldırılar 2009 yılına oranla yüzde 94 oranında artış göstermesinin alarm verici bir yükseliş olduğu, haftada 3 intihar saldırısı gerçekleştiği ve bunların yarısının da ülkenin güneyinde yapıldığı da raporda anlatılıyor. El yapımı bombalar ile yapılan saldırıların artışı ise raporda teröristlerin yeteneklerinin gelişmesi şeklinde yorumlanıyor

 

Birleşmiş Milletler raporunun en ilginç iddiası ise direnişçilerin haftada yaptıkları yedi saldırı/katliam ile sivil toplumu hedef aldığı ve bu saldırıların 2010’da, 2009’a göre yüzde 45 arttığı iddiası oldu.

 

Afganistan’da genellikle yabancı güçlere karşı düzenlenen saldırıların ardından çok sayıda Afganlı müslümanın katledildiği saldırılar düzenleniyor. Bu saldırıların nasıl gerçekleştiği tam olarak bilinemezken, Afgan İçişleri Bakanlığı ve ISAF saldırıların intihar saldırısı olduğunu iddia ediyorlar ve raporlar da bu açıklamalara göre hazırlanıyor.

 

Son günlerde medyada Afganistan’ın büyük yer altı zenginlikleri bulunduğu haberlerinin yer almasının ardından, durumun kötüye gittiği şeklinde BM tarafından yayınlanan rapor ise Afganistan konusunda yabancı kamuoyunu yönlendirmeye yönelik bir çaba olarak yorumlanıyor. Ülkelerine ait askerlerin Afganistan’dan çekilmesi yönünde baskı yapan kamuoylarını burada kalmanın avantajlı olacağı inandırma amacıyla taktik olarak zaman zaman bu tür haber ve raporların düzenlendiği biliniyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C