Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksek Yargı-Hükümet “Anayasa Savaşı”
04 Nisan 2010 / 09:42
Yüksek yargı ile Hükümet arasındaki karşılıklı söz düellosu devam ediyor.

Hsyk Başkanvekili Kadir Özbek dün bir ödül törenine katıldı. İstanbul Barosu tarafından Mahmut Esat Bozkurt ödülüne layık görülen Kadir Özbek, tören sırasında kendisine tepki gösteren bir grup avukat tarafından protesto edildi. “Baro Kimin”, “Hakim Sendromuna Son”, “Önce Avukata Saygı” gibi sloganlar yazılı kağıtlar sallayan grup Kadir Özbek’i bir süre daha yuhaladıktan sonra salonu terk ederken, onlara diğer avukatlar tepki gösterdi. Kadir Özbek de yaptığı konuşmada “üç-beş kişi olmadıklarını oniki bin hakim ve savcı olduklarını” ifade etti. Kadir Özbek, “Yargının çağdaş çizgisinin değiştirilmek istendiği, Cumhuriyetimizin temel ilkeleriyle oynandığı günümüzde HSYK olarak yargı ve Cumhuriyet’in korunması adına herkesin bulunduğu noktada üzerine düşeni azami biçimde yapması bilinciyle üzerimize düşeni yapacağız. Bize güvenebilirsiniz.” dedi.

 

Son günlerde çeşitli medya kuruluşlarına verdiği demeçlerde sürekli hükümeti eleştirerek Anayasa değişikliğini engellemeye çalışan ve Anayasa Mahkemesini göreve çağıran Sabih Kanadoğlu son demecinde, “Türkiye'de bir anayasa değişikliğine ihtiyaç var. Ancak bir anayasa değişikliğinin zamanı olup olmadığının sorulması gerekir. Bu sorunun cevabı net olarak 'zamanı değildir' olmalıdır. Çünkü, Anayasa değişikliği milletin dile getirdiği gerçek bir ihtiyaca dayalı olmalıdır. 'AB'ye anayasa değişikliği yapılmadan girilemez' veya 'AB bu değişikliği istiyor' gibi bahanelerle gündemi değiştirmek ve kendinizin arzu ettiği bir yargı reformuyla yargıyı kuşatma, zayıflatma, suretiyle kendisine bağlı bir yargı organı meydana getirme arzusu net ve açık bir biçimde ortadadır" dedi.

 

Dün Müsiad’ın genel kurul toplantısına katılan Tayyip Erdoğan ise ekonomi alanında yaptıklarını öne çıkardığı konuşmasında Anayasa çalışmalarını engelleyenleri eleştirdi. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in hükümetin önerdiği anayasa değişiklik paketi hakkında “Yargı ile demokratik hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkelerine tamamen aykırı düzenlemelere önce TBMM’nin, olmadığı takdirde yüce Türk milletinin geçit vermeyeceğine inanıyorum” şeklindeki beyanına tepki gösterdi. Erdoğan şunları söyledi: “…Bakıyorsunuz ki bizden çok siyasetçi olmuşlar. Hani yargı siyasallaşmıştı? Yargı siyasallaşmadı, yargı siyasete soyundu. Şu anda fark bu... Bakıyorsunuz gayet rahat bir şekilde siyasete müdahale edip, şunu da söyleyebiliyorlar; vatandaşlara çağrı yapıp 'Sakın bu Anayasa değişikliğini desteklemeyin', parlamentoya çağrı yapıp 'Sakın bu Anayasa değişikliğini desteklemeyin'... Bir yargı mensubu böyle bir çağrı yapabilir mi? Bu işi bu kadar seviyorsan cübbeni çıkar gel siyaset meydanına çık. Bu iş böyle yapılır. Nasıl olsa bu Anayasa değişikliğine karşı çıkan partiler var, onlardan birine katılırsın, onlarla birlikte bu mücadeleyi meydanda sürdürürsün. Şu anda zaten iyot gibi de açığa çıktınız, kendinizi gizleyecek bir yeriniz de kalmadı.”

 

Oylama zamanı yaklaşırken yargı ile hükümet savaşı kızışmaya devam ediyor. Yargının bütün yönleriyle Hükümetin üzerine yürüdüğü bu savaşta meselenin Anayasa değişikliği ile bitmeyeceği oylamanın ardından yargıyla ilgili birçok yeni düzenlemenin daha geleceği ve statükoyu savunan Yargı mensuplarının bu savaştan yenik ayrılma ihtimalinin yüksek olduğu görülüyor. 29 maddelik anayasa paketi 7 Nisan Çarşamba günü Anayasa komisyonunda görüşülecek, eğer orada kabul edilirse Meclis Genel Kurulu’na getirilecek.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C