Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ses kayıtlarındaki senaryo uygulandı... Cihaner kurtarıldı!
18 Haziran 2010 / 17:53
Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner bugün Yargıtay’da görülen mahkemesinde tahliye kararı çıktı.

ZAMAN

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak'' suçlamasıyla yargılandığı dava ile ''Görevi kötüye kullanmak'', ''Evrakta sahtecilik'' ve ''İmar kirliliğine neden olmak'' iddialarıyla Yargıtay'da yargılandığı davanın birleştirilmesine karar verdi. Bu kararın ardından Cihaner tahliye edildi.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı da birleştirme kararının ardından her iki davada tutuklu tüm sanıkların tahliyelerini talep etti. Verilen aranın ardından Mahkeme heyeti Cihaner ve diğer tutukluların tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Erzurum 2. ceza mahkemesi heyeti hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Cihaner'in Yargıtay'da yargılanmasına devam edildi.

Dava izleyicilerin çok olması nedeniyle Yargıtay Konferans Salonu'nda görüldü. Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, ''İrtica İle Mücadele Eylem Planı'' davası ile Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, Cihaner'in yargılandığı dava dosyasının CD'ler üzerinden incelendiğini belirtti.

Ülker, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak'' suçlamasıyla aralarında İlhan Cihaner ve Saldıray Berk'in de bulunduğu sanıkların yargılandığı dava dosyası ile Yargıtay 11. Ceza Dairesindeki dava dosyası arasında ''şahsi ve fiili irtibat'' bulunduğu gerekçesiyle, her iki dava dosyasının Yargıtay 11. Ceza Dairesindeki dava dosyası ile birleştirilmesine oybirliğiyle karar verildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Savcısı da birleştirme kararının ardından her iki davada tutuklu bulunan tüm sanıkların tahliyesini talep etti. Verilen aranın ardından Mahkeme heyeti Cihaner ve diğer tutukluların tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C