Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Diğer Müslümanlar" Üzerine Bir Not
03 Nisan 2010 / 18:58
Zeyno Baran yeni kitabı "The Other Muslims - Moderate and Secular" ile hem Batı'yı hem de Müslümanları aydınlatmayı amaçlıyor.

Zeyno Baran’dan, siyasi yazın gündemini yeniden hareketlendirecek yeni bir kitap çalışması geldi. Baran’ın kitabı, “The Other Muslims - Moderate and Secular” (Öteki Müslümanlar – Modern ve Laik) Başlığını taşıyor. Zeyno Baran, genellikle Avrupa’da ve Amerika’da yaşayan on entelektüelin görüşlerinden hareketle laiklik-demokrasi-İslam ilişkilerini ele almış. 

Biz böyle bir çalışmanın bir başka açıdan oldukça iyi bir işlev göreceğine inanıyoruz. Zira zihni bulanık pek çok ‘Müslüman’ın zihninin durulmasına katkı sağlayacak bir çalışma olarak görünmektedir. İslam-laiklik ve İslam-demokrasi ilişkisi kesin hatlarıyla netleşmedikçe, Müslümanların “Allah’tan başka ilah yoktur” demelerinin, günde 40 defa değil, bin defa Fatiha suresini okumalarının da bir anlamı olmadığına, zaten neredeyse hiçbir etki doğurmadığına, Nebevî bir sonuç meydana getirmediğine ve getirmeyeceğine inanıyoruz. Yıllardır devam eden, İslam'ı ılımlılaştırma girişimleri son zamanlarda daha bir ivme kazanmış durumdadır. Biz bu yayınların titiz takipçisi olacağız ve yeri geldikçe bunları sizlerle bu sayfalarda paylaşacağız.

 

İslam’ın siyasallığını yeryüzünden tamamen yok ederek onu, silik bir insanın seccadesiyle kandil gecelerine hapsetmek için çaba sarfeden bütün ılımlıların, bu anlamıyla İslam'ı reforme etmeye çalışan İslam'ın sözde dostlarının maskelerinin düşürülmesi, nebilerin yaşadığı gerçek İslam'ın bütün dünya insanlarına duyurulması gerektiğine olan imanımız, inşaallah son nefesimizi verinceye kadar devam edecektir. Bu vesileyle, Zeyno Baran’ın yeni kitabı Türkçeye çevrildiğinde, ondan öğreneceğimiz çok şey olduğuna olan inancımızı belirtmek istiyoruz.

 

 zeynobarankitabi.jpg

Şimdi Amerika’nın Sesi (voanews.com) sitesinde Zeyno Baran ile kitap üzerine yapılan kısa söyleşiyi bilginize sunuyoruz:

 

YILDIZ YAZICIOĞLU (Amerika’nın Sesi)- Hudson Enstitüsü Avrasya Politikaları Merkezi Başkanı Zeyno Baran’ın editörlüğünü yaptığı “Öteki Müslümanlar Modern ve Laik” Başlıklı kitap, 11 Eylül sonrasında İslam konusunda ciddi tartışmalara sahne olan Amerika’da ilgiyle karşılandı. Kitapla ilgili olarak Zeyno Baran’la konuşacağız.

 

Sayın Baran, kitapta sizin dışınızda 10 ayrı yazarın görüşleri yer alıyor. Öncelikle bu yazarlar kimler ve neden bu kitap için bu isimleri seçtiniz? 

 

ZEYNO BARAN- Yazarlar, Avrupa ve Amerika’da yaşayan Müslümanlar, bir kısmı bu ülkelerde doğmuşlar, bir kısmı daha sonra göç etmişler ve hepsinin ortak noktası İslam’ın Batıyla, modern insan haklarıyla ve laik düzenle bağdaştığına inanmaları ve ben birkaç yıldır bu konuda çalışmalar yapmaktayım ve bu tip düşünen Müslümanların seslerinin yeteri kadar duyulmadığını düşünüyorum Batıda. Dolayısıyla, çalışmalarım sırasında tanıştığım bir kısmı akademiden, bir kısmı askeriyeden veya sivil toplumdan veya dini toplumdan, değişik kişilerden oluşan bir yelpaze toparlayıp hem Avrupalı, hem Amerikalılara bakın bu şekilde düşünen Müslümanlar da var ve bu sesleri duymanız lazım mesajını vermekti.

 

YILDIZ YAZICIOĞLU- Kitabın yazarlarından Zuhdi Jasser Müslümanlara yönelik ümmet çağrısıyla örneğin Amerikan karşıtlığının aşılandığını anlatıyor. Bu bakımdan Türkiye’deki Amerikan karşıtlığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

ZEYNO BARAN- Tabii ikisi arasında biraz fark var. Zuhdi Jasser’ın söylediği radikal İslamcı söylemdeki ümmet anlayışı, sadece Müslümanların Müslümanlarla dost olup Müslüman olmayan, işte gerek Yahudi, gerek Hristiyan, gerek ateist kişilere karşı düşmanlık beslemesi yönünde bir yaklaşım. Ve burada tabii Amerika da Batı dünyasının lideri olarak görüldüğü için otomatikman anti-Amerikan bir çizgiye ulaşabiliyor. Türkiye’deki anti-Amerikanizm’de tabii ki bu düşüncenin biraz etkisi olabilir. Ancak çok daha farklı noktalar da var Türkiye’de. Örneğin işte Irak sonrası PKK terörünün artmış olması veya Amerika’nın Türkiye’yi Türkiye’nin düşündüğü kadar belki, düşündüğü şekilde desteklememesi; Türkiye birazcık daha farklı noktalardan anti-Amerikanizm’de birleşiyor diyebilirim. Ghaleb Bencheikh

 

YILDIZ YAZICIOĞLU- Yazarlardan Galip Benşeyh (Ghaleb Bencheikh), Avrupa demokrasilerinde yaşadığı Fransa örneğinde laikliği İslam aleyhine kullanmamak gerektiğine işaret ediyor. Bu yazıyla ilgili düşünceniz nedir?

 

ZEYNO BARAN- Galip Bey, kendisi aynı zamanda Fransa’da bir televizyon programında İslam’la ilgili bir program yapmakta haftalık ve hem kendisi, hem ailesi teoloji eğitimi almış ve ailesinde de çok Fransa’da etkili olan imamlar bulunmakta. Onun söylediği, hem özellikle bazı, yine radikal İslamcılar, kesinlikle İslam’la seküler düzenin bağdaşmayacağını savunmakta. Ancak, kendisinin yazısında belirttiği, aslında Hristiyanlık’ta olduğu gibi İslam’da da laiklik kavramını, ki bunu değişik şekilde tabii tanımlayan ülkeler olabilir ama prensip olarak din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması Kur’an’ın kendisinde de var ve bunu Müslümanların bu şekilde tekrar yorumlaması gerektiği yaklaşımında bir yazı ele aldı. Ve burada da tabii önemli olan, laiklik kavramının Batıdan İslam dünyasına bir empoze edilen bir kavram değil, aslında yine dediğim gibi Hıristiyanlık’ta olduğu gibi İslam’da da kendi içinden, kendi kaynaklarından ve Müslüman düşünürlerin daha önceki yüzyıllardaki yaptığı çalışmaları tekrar gözden geçirerek bunu bir Batı kavramı değil; İslam’ın içinden çıkan ve çıkabilecek bir kavram olduğunu işliyor yazısında Galip Bey.

 

YILDIZ YAZICIOĞLU- Kitabınız birkaç haftadır raflardaki yerini aldı. Şu ana kadar size nasıl tepkiler ulaştı?

 

ZEYNO BARAN- Şu ana kadar açıkçası çok olumlu olan tepkiler. Fransa’da bir dergide bu hafta yine güzel bir yazı var. Amerika’nın değişik yerlerinden kişilerden, hani böyle bir kitaba ihtiyaç vardı kaç zamandır, çünkü Amerika’da özellikle çok duyulan iki tarz ses var. Bir tanesi; İslam’ın kendisinde büyük problem var ve İslam’la aslında Batı çatışma içinde yaklaşımı. Diğer belki ekstrem ucunda da söylemlerin; İslam adına yapılan terörizm hiçbir alakası yok şeklinde, ki o da artık Amerikalılara inandırıcı gelmiyor.

 

Bu kitaptaki kişilerin hepsi Müslüman ve hepsi Batılı ve radikalizmi, terörizmi eleştiren kişiler. Hem Batı toplumlarının bazen iyi niyetle yaptığı hataları eleştiren, dolayısıyla orta noktada buluşan kişiler, ki bana gelen şu ana kadar yorumlardan böyle bir kitaba epey bir süredir ihtiyaç vardı. Hatta söylenilen, hani niye bu kitabı 10 yıl önce veya 5 yıl önce çıkarmadınız da şimdi ancak çıktı yaklaşımları. Muhakkak eleştirisel yaklaşımlar da olacaktır; ama şu ana kadar pozitif.

 

YILDIZ YAZICIOĞLU- Kitapta demokrasiye inanan ve laikliği savunan Müslüman görüşlere yer veriyorsunuz. Türkiye’deki öteki Müslümanların durumunu nasıl görüyorsunuz?

 

ZEYNO BARAN- Tabii Türkiye tüm Müslüman dünyasında çok farklı bir konumda. Zaten kitabın ağırlığı da Batıda yaşayan Müslümanlarla ilgili; ki Türkiye’nin geldiği anlayış noktası Batıdaki pek çok Müslümanlarda dahi henüz yerleşmiş değil. Tabii Türkiye’nin de kendi içinde laikliğin tam tanımı, demokrasinin tanımı, ne kadar İslam toplum içinde görülmeli, belli bir çizgi nerede çekilmeli, şeriat denildiği zaman bu ne anlama gelmekte?  Bu konular tabii Türkiye’de de epey bir süredir tartışılmakta. Ancak, temel konularda Türkiye’deki pek çok kişinin bu yazarların yaklaşımına katıldığını düşünüyorum, katılacağını düşünüyorum en azından.

 

YILDIZ YAZICIOĞLU- Zeyno Baran, sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ediyoruz.

 

ZEYNO BARAN- Çok teşekkür ederim.

 

YILDIZ YAZICIOĞLU- “Öteki Müslümanlar, Modern ve Laik” başlıklı kitap Amerika’da McMillen yayınevi tarafından yayınlandı.

 

Yıldız Yazıcıoğlu, Washington.

 

--------------

 

İlgilenenler için Kitabın içindeki bölümler de şöyle:

Zeyno Baran * Part I Islamism’s Threat to Islam and the West * One Navigating Islam in America--Hedieh Mirahmadi * Two Euro-Islamists and the Struggle for Dominance within Islam--Yunis Qandil * Three The History of Islam in Italy--Ahmed Gianpiero Vincenzo * Four Democracy and Islam in the Maghreb and Implications for Europe--Fouad Laroui * Part II Reaffirming and Protecting Islam * Five Rebel with a Cause: A Personal Journey from Sufism to Islamism and Beyond--Cosh Omar * Six Faces of Janus: The Arab-Muslim Community in France and the Battle for Its Future--Samia Labidi * Seven The Lamp and the Candle--Mostafa Hilali * Part III Looking Ahead: Islam’s Renaissance and Coexistence with Secular Democracy * Eight Reading the Qur’an in Paris: The Case for a Secular Democracy--Ghaleb Bencheikh * Nine Euro-Islam: An Alternative to Islamization and Ethnicity of Fear--Bassam Tibi * Ten Americanism versus Islamism--M. Zuhdi Jasser

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C