Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Furkan'a Saygon tarzı infaz
18 Haziran 2010 / 17:29
Ünlü gazeteci Lindorff, İsrail askerlerinin Mavi Marmara'da Furkan'ı infazını videolu haber yapınca Amerikalılar ayaklandı. Lindorff, bu videoyu Vietnam Savaşı'nın simgesi haline gelen infaz fotosuyla kıyasladı.

RADİKAL

WASHINGTON - Amerikalılar, Gazze’ye yardım götürmeye çalışan Özgürlük Filosu’nun 31 Mayıs’ta uluslararası sularda İsrail’in ölümcül saldırısına uğramasına, ancak önceki gün ünlü bir gazetecinin Amerikan vatandaşlığı da bulunan Furkan Doğan’ın infaz anını görüntülü haber yapmasıyla tepki verdi. ABD’nin önemli gazetelerinde yıllarca çalıştıktan sonra internet haberciliğine geçen Dave Lindorff’un, 21 saniyelik videodan yaptığı haberde, Mavi Marmara’yı basan İsrail askerlerinin, yerde yatan silahsız Furkan Doğan’ı nasıl acımasızca öldürdükleri görülüyor. 

‘İşte İsrail’in yalanı...’


Lindorff, ‘thiscantbehappening’ (Bu yaşanıyor olamaz) sitesinde videoyu yayımlarken şu yorumu yaptı: “İşte İsrail’in yalanları açığa çıktı... Operasyonun fotoğraf ve sesleriyle oynayan İsrail hükümeti, çaresiz İsrail komandolarının Mavi Marmara’da kaşarlanmış teröristler tarafından vahim biçimde tehdit edildiğini anlatıyor, komandoların sadece boya sıçratan tüfekler ve düşük kalibreli tabancalarla donatıldığı gibi saçma iddialarda bulunuyordu. Ama dışarı sızdırılan bu video sayesinde, komandoların, kendileri için hiçbir tehdit oluşturmayan bu kişiyi vahşice tekmeledikleri ve sonunda da yarı otomotik bir tüfekle çok kısa mesafeden kafasına dört kurşun sıktıkları görülüyor. Bu, komandoların gemiye yaralamak ve öldürmek için indiğini gösteriyor.” İnfaz edilen kişinin büyük ihtimalle 19 yaşındaki Furkan Doğan olduğu, videodaki görüntülerin Doğan’ın otopsi raporuna uyduğu belirtildi.


Lindorff, NATO müttefiki bir ülkenin gemisine saldırdığı için İsrail’i kınamayan ABD yönetiminin, kendi vatandaşının uluslararası sularda düzenlenen operasyonla öldürülmesinin hesabını mutlaka İsrail’den sorması gerektiğini belirtti. Amerikalı gazeteci, Furkan’ın infaz anının, Vietnam Savaşı’nın simgesi haline gelen ve bir Güney Vietnamlı askerin Vietkong savaşçısını başına dayadığı tabancayla infaz ederken çekilmiş fotoğraftan farkı olmadığını dile getirdi. Furkan’ın videosu paylaşım sitelerine hızla yayılırken, Amerikalıları da ayaklandırdı ve İsrail karşıtı yorumlar gelmeye başladı. (Dış Haberler)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C