Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kafkasya'daki olaylar ve Emir Magas hakkında
17 Haziran 2010 / 17:17
Kafkasya Cihadının bir efsanesi Emir Magas bugün Allah'ın düşmanları tarafından esir edildi. Emir Magas'ın başına gelen imtihan bugün bir Müslüman için en zor imtihanlardan biridir ki Rus işgalciler cesaretsizlikleriyle bilinir. Cesaretsizliğin kökü korka

Kavkaz Center 

Rus işgalcilerin Emir Magas'ı 9 Haziranda yakaladıkları versiyonu da ayrıca Rusların bir diğer yalanıdır. Sahnelenen ve Rus TV kanallarında gösterilen video filminde kendi başına yürüyemediğini gördüğümüz Emir Magas ağır psikotropik uyuşturucuların etkisi altındadır. Rus işgalcilerine korku getiren ve Müslümanların yüreklerini sevindiren Emir Magas yakalandı, şüphesiz bu Müslümanlar'ın bir imtihanıdır. Ancak bu Allah yolunda Cihaddır ve diğer imtihanlar gibi kararlı ve korkakları açığa çıkarmalıdır.  

Ğalğayço (İnguşetya) Vilayetinin Nazran bölgesi Nyasar-Kort köyünün yerlisi, Yovlov İnguş klanına mensup, Kafkasya Emirliği Askeri Emiri Magas işgalciler ve uşakları üzerine uzun yıllar dehşet ve korku getirdi. Konuşmaya fırsat bulduğum Rus FSB ve GRU istihbarat başkanları, Magas'ın bu zor koşullar altında böylesine bir gerçek askeri birliği nasıl da kurmayı başardığı şaşırmışlardı. Buna karşın, Rus imparatorluğu milyarlarca değerinde pahallı izleme, dinleme, ferekans karıştırma vs. aygıtlarını da içeren devasa kaynakları İnguşetya'ya getirdi.  

Bunun yanısıra, İnguşetya'yı dört bir yandan kuşatan Rus birliklerinin resmi rakamlarını saymaksızın, Rus ordusunun seçkin saldırı birliklerinden kaç tane çok gizli birliğin İnguşetya'ya gönderildiği bilgisine çok az insan sahiptir. Ayrıca, İnguşetya'daki durum üzerine farklı şekillerde etki eden çabalar ve ekonomik çabalarda dikkate alınmalıdır. Örneğin, geçtiğimiz yıllarda, Rusya İnguşetya'ya silah girmesini imkansız hale getirmeyi sağlamak için elinden gelenin en iyisini yaptı. Gerçektende silahları getirmek imkansız görünüyordu. Mücahidler karmaşık çözümler aramak zorundaydı ve kendilerini Allah'ın lütfu ve koruyuculuğu altında buluyorlardı.  

Daha önce belirtilen herşeye rağmen, Magas'ın demir gibi sağlam Mücahidleri İnguş gençliğini öldüren ölüm timleri diye adlandırılan çetelerin üyelerini tespit etti ve öldürdü. Allah'ın düşmanlarının yerlerine güpegündüz saldırdılar, saldırganları yuvalarında yok ettiler. İnguşetya'da kaç tane Rus gizli askeri kuvvetinin öldürüldüğünü sadece Allah bilir. Ancak şehir merkezlerine ve Rus işgalcileri ve kölelerinin ölüm timlerinin "aynasızlarına" ve liderlerin köylerine düzenlenen saldırıların doğası ve oranı fiilen bütün ulus tarafından desteklenen güçlü bir yeraltı kuvvetinin İnguşetya'da faliyette bulunmakta olduğu konusunda şüphe bırakmıyor. 

Evet, bugün şiddetli bir testin acısını çekiyoruz ancak İslamın zaferi yada yenilgisi sadece belirli şahıslara bağlı olsaydı İnguşetya ve tüm Kafkasya'da ki Cihad uzun süre önce bitmiş olurdu. En son, dört yıl kadar önce İnguşetya böylesi bir kaç testle sarsıldı.  

İnguşetya Müslümanları 2005 ve 2006 yıllarında ciddi kayıpların acısını çekti. 2005 sonbaharında Nalçik'te, FSB binalarına karşı düzenlenen cesur saldırının birinde Magas'ın selefi sevgili kardeşimiz İnguşetya Emiri İlyas Gorçhanov şehit oldu. İnguş Emiri, hayatının son yılında sürekli olarak İguşetya'da bulunan ve Mücahidlerin mücadelesini koordine eden Şamil Basayev'le yakın çalıştı. Ve 2006 yılında, dava arkadaşlarıyla- neredeyse bütün İnguşetya komutanlarıyla birlikte Kafkasya Cihadının Emiri Abdullah Ebu İdris (Şamil Basayev) şehit oldu.  

O zaman İnguşetya Mücahidleri lidersiz kaldılar ve afalladılar. Dağınık gruplar görevleri olduğunu düşündüklerini- Rus işgalcilerin askeri ve polis araçlarını bombalamak, her fırsatta düşmana saldırı yaparak biri diğerini bularak merkezi Şeriat hükümetini yeniden kurdular. Biz bugün bu çabaların meyvelerini bir dönüm noktası şeklinde -İslami bir Devletin ilan edilmesi- Kafkasya Emirliği'nin ilan edilmesiyle gözlemleyebiliriz.  

Bildiğim kadarıyla sevgili kardeşimiz Emir Magas söz konusu olduğunda, hiç kimse onun esir edilebileceğini ummazdı, onun atılganlığı ve cesaretine gıpta edilirdi halen Mücahide hayranlık devam ediyor. Onun kalitesinin fazileti olarak Kafkasların Askeri Emiri oldu. O çok dikkatliydi ve daima silah ve şehitlik kemeri kullanmaya hazırdı. Ancak Allah ne dilediyse o oldu ve Esirgeyen ve Bağışlayan Yüce Allah'a duamız sevgili kardeşimiz Emir Magas için, Kafkasya Emirliği Mücahidleri için ve İslam Ümmeti için bir bütün olarak bu olayın büyük bir fayda getirmesidir.  

Emir Magas'ın nasıl ele geçirildiği halen bilinmiyor. Rus işgalcilerin onu yakalamalarıyla ilgili bütün bilgileri gizli tutacakları kesindir. Ancak onun nerede nasıl ve ne zaman yakaladıklarıyla ilgili yanlış bilgiler vereceklerdir. Durum sadece Kafkasya Emirliği gizli servislerinin soruşturmasından sonra açığa çıkarılabilir.  

Cihad tarihi Mücahidleri eğitiyor. Ve 2005, 2006 ve bugün Mücahidler için Allah'dan bir derstir, inşaAllah, ve paha biçilemez bir deneyimi korumalı ve bizden sonra gelecek olan Mücahidlerin yeni nesline geçirmeliyiz. Nihayet, tarih, sık sık gözlemlediğimiz tekerrür ediyor ve Allah'ın savaşçılarının deneyimi önümüzde duruyor bunlarda mücadelemizin işaret ateşidir.  

Abdul-Bari Kodzoyev

Kaynak: Ghuraba

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C