Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu’na Edirne darbesi
15 Haziran 2010 / 19:30
İstanbul İl Başkanı en yakın arkadaşı Gürsel Tekin’i atayamayan, onu MYK üyeliğine alarak, İstanbul için Berhan Şimşek’i atamak zorunda kalan Kılıçdaroğlu’na bir darbe de Edirne’den geldi.

Edirne’nin CHP’li Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi bugün CHP’den istifa ettiğini ve bağımsız olarak yoluna devam edeceğini bildirdi. Basına bir açıklama yapan Sedefçi, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ne zaman yolsuzluklardan bahsetse hemen 'Hamdi Sedeçiy'yi ne yapacaksınız' diye sorular geliyor.” “Partimin önünü açmak için istifa ediyorum” dedi.

 

Hamdi Sedefçi Edirne Belediye Başkanlığı’nda yaptığı ihalelerde görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma gibi suçlardan dolayı almış olduğu toplam 12 yıl 6 ay cezası bulunuyor. 1989’da Edirne Belediye Başkanlığına seçilen Sedefçi 1994’de ikinci, 2004 yılında da üçüncü kez bu göreve seçilmişti.

 

Hamdi Sedefçi’nin istifası CHP’nin zorlukla atlattığı Gürsel Tekin krizinin üzerinden henüz bir gün geçmişken geldi. Bilindiği gibi İstanbul il başkanlığı için Gürsel Tekin'in yerine Önder Sav, kendi adayı olan Berhan Şimşek’in atanmasına uğraşıyordu. Sonunda Genel Başkan Kılıçdaroğlu, eski sinema oyuncusu Berhan Şimşek’i İstanbul il başkanlığına atarken, Gürsel Tekin’i de Merkez Yürütme Kurulu üyeliği için aday olarak gösterdi ve kriz çözüldü. Ancak krizden çıkan en önemli sonuç Önder Sav’ın pekişen gücü oldu.

 

Konuyla ilgili bugün Milliyet gazetesinde durumu özetleyen bir karikatür yer almıştı.

milliyetkarikatur.jpg

 

CHP’de geçen hafta da Samsun il başkanlığında istifalar yaşanmış, Samsun İl Başkanı ile 11 yönetim kurulu üyesi istifa etmişti. Adı krizlerle anılır hale gelen CHP’nin Deniz Baykal’ın ardından yeniden yapılanma çalışmaları sürerken, bundan sonraki süreçte de yeni istifaların gelmesi muhtemel görünüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C