Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümet Seferber Oldu: “Eksen Kaymadı”
15 Haziran 2010 / 17:43
Mavi Marmara olayı ve İran’a yaptırım oylamasında Türkiye’nin verdiği hayır oyu, Türkiye yüzünü Doğu’ya mı dönüyor, eksen kayması mı var tartışmalarını gündeme taşıyınca Hükümet üyeleri seferber oldu.

Geçen hafta yaptığı konuşmalarda Başbakan Erdoğan Batı’dan kopmadıklarını, Türkiye’nin Batı’dan koptuğunu iddia edenlerin de artniyetli olduklarını öne sürmüştü. Avrupa Birliği için her isteneni yerine getirdiklerini ancak AB’nin kendilerini 50 yıldır oyaladığını da eklemişti. Erdoğan, eksen kayması tartışmalarının Türkiye’nin iç ve dış politika değişiminin rahatsız ettiği çevrelerden geldiğini, bunu söyleyenlerin art niyetli değillerse iç ve dış politikayı kavrayamamış kişiler olduklarını iddia etmişti.

 

Başbakan’ın ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç eksen kayması iddialarını yapay bulmuş ancak kaynaklarına göre değerlendirerek; İran-Brezilya-Türkiye Nükleer Takas Anlaşması’ndan dolayı ise, bu dünya barışına hizmet edecek bir adımdır; Türkiye-Ürdün-Suriye-Lübnan anlaşmasından dolayı ise bu Türkiye’nin lehinedir, eksen kaymasından söz edilemez, dedi. Eğer iddia “Avrupa Birliği hedefinde ilerlerken başka ülkelerle iyi ilişkiler kurmak ise bunun da eksen kayması ile ilgisi yoktur” demişti.

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik “eksen Kaymadı, Biz Doğu ile Batı Arasında Köprüyüz. Köprünün İki Ayağının da Sağlam Olması Lazım” dedi.

 

Önceki gün Konya’da şenliklere katılan Sanayi Bakanı Nihat Ergün eksen kayması iddiasında bulunanların kendi eksenlerinin kaydıklarını ileri sürdü.

 

Aynı gün Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik “Eksen kayması” iddiaları doğru değildir, tam tersine eksen sağlamlaşmaktadır dedi.

 

Bugün de üç bakandan benzer açıklamalar geldi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu eksen kayması tartışmalarının Türkiye’nin aktif konuma gelmesi ile ortaya çıktığını ileri sürerek "Türkiye Yunanistan ile çok kapsamlı anlaşmalar imzalarken eksen kayması tartışması olmuyordu da, Ortadoğu'da daha aktif rol aldığında mı oluyor. Türkiye, Suriye-İsrail görüşmelerini yürütürken eksen kayması yokken, şimdi Türkiye Gazze konusunda insani bir tutum aldığı zaman mı eksen tartışması oluyor", “Türkiye AB sürecini kararlı bir şekilde Avrupa'daki bazı çevrelerin bütün caydırıcı adımlarına rağmen eksen kayması yaşamıyordu da, şimdi mi yaşıyor” diye sordu. 2009 yılı Aralık ayında da yine aynı konu gündeme gelmiş ve Davutoğlu “Eksen kayması etrafında yürütülen tartışmaları iyi niyetli bulmuyoruz" demişti.

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek "eksen kayması" olduğunu söyleyenlerin aslında bunu politik düşüncelerle, önyargılarla söylediklerini öne sürdü.

 

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da konunun dışında kalmayarak “Türkiye’nin ekseninin kaydığı falan yoktur. Kaydığı iddiaları palavradır. Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine çıkmak için AB'nin en önemli araç olduğunu en üst seviyede dile getirirken, bu süreci baltalamak isteyenleri de doğru tespit etmeliyiz" dedi.

 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Türkiye’nin eksen kayması ile ilgili herhangi bir gündemi yoktur, herhangi bir hedefi yoktur” dedi.

 

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan “Türkiye'nin ekseninde kayma yoktur. Küresel kriz dünyanın, dünya ekonomisinin eksenini kaydırmıştır” iddiasında bulundu.

 

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Kürşat Tüzmen de konuşmuş ve eksen kayması diye bir şeyin söz konusu olmadığını söylemişlerdi.

 

Muhalefetten ise eksen kayması ile ilgili en net açıklama bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. Bahçeli “yalnızca eksen değil aslında merkez kaymasıdır ve bu merkez Başkent Ankara’dan yıllar önce uzaklaşmış, Erivan, Erbil, Brüksel ve Washington eksenine çoktan bağlanmıştır” iddiasında bulundu.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise eksen kayması sorularına bu tartışmaların temelinde hükümet ile Batı arasında ortaya çıkan güven bunalımının yattığını iddia ederek ''Güven bunalımı aşılırsa eksen kayması gibi bir sorun olup olmadığı da umarım ortaya çıkar'' demişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C