Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail: Deniz ablukasını kaldırmıyorum
13 Haziran 2010 / 20:46
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bugün partisi Likud’a mensup bakanlar ile ablukanın kaldırılması konusunda bir toplantı yaptı.

Toplantı sonunda Netanyahu, Gazze’ye 3 yıldır uygulanan ambargonun hafifletileceğini ancak Hamas kontrolündeki bu bölgeye deniz ablukasının kaldırılmayacağını söyledi.

 

İsrail’de yayınlanan Haaretz’in bildirdiğine göre bu deklarasyon ile Netanyahu, Fransa-İspanya ve İtalya tarafından yapılan Gazze’ye giden yardım gemileri Avrupalı uzmanlarca Kıbrıs’ta incelensin önerisini reddetmiş oldu.

 

Öneri, ablukayı kırmak amacıyla yola çıkan Türk gemisi Mavi Marmara’ya yapılan kanlı saldırının ardından gelmişti.

 

Netanyahu, bölgede bulunan diğer ülkelerin de deniz blokajının kaldırılmasını istemediklerini öne sürdü.

 

Netanyahu’nun açıklamaları, yine Haaretz’de yayınlanan bir raporun ardından geldi. Bu raporda, Mahmud Abbas’ın ABD Başkanı Obama ile görüşmesinde rakibi olan Hamas’ı güçlendireceği gerekçesiyle deniz ablukasının kaldırılmasına karşı olduğunu söylediği iddia edilmişti.

 

Abbas’ın sözcüsü Nabil Ebu Rudanya bunu yalanlayarak Obama görüşmesinde Gazze’ye ablukanın kaldırılmasının barış süreci olduğunu ve Abbas’ın dünya liderleriyle her görüşmesinde ablukanın kaldırılmasını talep ettiğini savundu.

 

Rudanya “Dunya, ablukayı kaldırmak ve Gazze sakinlerinin çektiği acıyı sona erdirmek isteyen Gazze filosunun sağladığı ortamdan faydalanmalı.” diye ekledi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C