Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye doğuya yönelmedi, hâlâ stratejik ortağımız
13 Haziran 2010 / 09:29
ABD Dışişleri’nden Philip Gordon, “Fantastik bir gelişme olmuş ve Türkiye Doğu’ya yönelmiş gibi konuşuluyor. AK Parti 8 yıldır demokrasiyi devam ettirdi” dedi.

STAR

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, “Türkiye ile fikir ayrılığına düştüğümüz zamanlar bulunuyor ancak aramızdaki birçok çıkardan yararlanmakta kararlıyız. Çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

SALDIRI SORUŞTURULMALI

Günlük olağan toplantısında konuşan Gordon, İsrail’in saldırdığı “Mavi Marmara” gemisinde, “Gazze’ye yönelik ablukaya dikkat çekmek için provokasyon peşinde olan ve bir şeyleri provoke etmeye çalışan insanların da olabileceğini belirterek, “Konunun her biçimde soruşturulması ve neler yaşandığının anlaşılması gerekiyor. ABD bu nedenle hızlı, güvenilir, esaslı ve tarafsız bir soruşturma çağrısını net olarak dile getiriyor, böylece orada neler yaşandığını kesin olarak bilebiliriz” diye konuştu. Türkiye ile İsrail arasıdaki ilişkilerin kötüye gitmesinin kendilerini kaygılandırdığını ifade eden Gordon, “Bu iki ülke, dünyanın bu bölgesinde bizim en önemli dostumuz ve ortağımız ve bu nedenle bu gerilimleri yatıştırmak ve iki ülkeyi daha yapıcı biçimde bir araya getirmek için çok aktifiz. Türkiye, Doğu’da daha aktif, bölgesinde daha aktif. Ancak bunun Batı’nın pahasına olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’nin ABD ve Avrupa ile güçlü ilişkiler geliştirme arzusunda azalma olduğunu hissetmedik. Türkiye ve ABD stratejik ortak olmayı sürdürüyor. ABD’de Türkiye’nin olumlu bir imajını muhafaza etmek istiyoruz.”

HÜKÜMET DEMOKRAT

Gordon şöyle konuştu: “İnsanlar, sanki fantastikçe yeni bir gelişme olmuş ve birdenbire Türkiye İslamcı olmuş ya da Doğu’ya yönelmiş gibi konuşuyor. Bu hükümet 2002 yılından beri iktidarda ve Türk demokrasisini devam ettirdi. Türkiye hukukun üstünlüğüne, AB’ye yönelimine ve katılımına ve demokrasisine sadık kalırsa, o zaman bu dengeleri idare edebilir.”

Araştırma yapmaya hakları var

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, İsrail’in Gazze’ye giden Mavi Marmara gemisine saldırısıyla ilgili Türkiye’nin, gemide neler yaşandığına dair kendi araştırmasını yapmaya hakkı olduğunu söyledi. Crowley, “Saldırıya uğrayan gemi bir Türk gemisi. İran’a nükleer programı konusundaki taleplerimizi karşılaması için baskı yapmaya devam ederken, Türkiye ve Brezilya ile de çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C