Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya’dan Yardım Çağrısına Yanıt: Hayır
13 Haziran 2010 / 00:37
Kırgızistan’da Geçici Hükümet tarafından, Özbekler ile Kırgızlar arasında yaşanan etnik çatışmada ölü sayısı 80’e yaklaşması üzerine güvenlik güçlerine ‘öldürmek için ateş etme’ yetkisi verdi.

Oş kentinde başlayan çatışmalar Celalabad kentine de sıçradı. Rus basını ölü sayısının 200’ü bulabileceğini söylüyor.

 

Ağırlıklı olarak Kırgızistan’ın güney bölgesinde yaşayan bir milyona yakın Özbek’e karşı Perşembe günü başlayan saldırılar artarak sürüyor. Binlerce Kırgızın ellerinde silahlarla yolları kapattığı, araçları ateşe verdiği, mağazalara saldırdığı bildiriliyor. Özbekler ise buldukları taşıtlarla, taşıt bulamayanlarsa koşarak Özbekistan sınırına doğru kaçmaya çalışıyorlar. Özbekistan’ın kapattığı sınırda büyük bir izdiham yaşanıyor. Havalanından uçuşlar yapılamıyor. Sınır kapısının açılması ve bölgeye derhal yardım gönderilmesi gerekiyor.

 

Karışıklıkların başladığı Oş kenti Nisan ayında devrilen eski Başkan Bakiyev’in kalesi olarak biliniyor. Geçici Hükümet, kentte çıkan karışıklıkların Bakiyev taraftarlarınca kasıtlı olarak çıkarıldığını düşünüyor ve kırgızları sükunete çağırıyor.

 

Çatışmaları yatıştırmakta başarısız olan Geçici Hükümetin Başkanı Rosa Otunbayeva olayların kontrolden çıktığını, bu yüzden Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’e bir mektup yazdığını, Başbakan Putin’e ise telefonla arayarak, yardım gücü göndermesini istediğini belirtti. Otunbayeva "Durumun kontrol altına alınması için dışarıdan asker desteğine ihtiyacımız var. Bunun için Rusya'dan yardım istedik" dedi.

 

Rusya’dan gelen yanıtta ise şu anda yardım etmek için gereken şartların oluşmadığı gerekçesiyle yardım gönderilmeyeceği bildirildi. Rusya Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Natalya Timakova tarafından yapılan açıklamada "Bu bir iç çatışma. Rusya bu konuda hemen müdahil olacak şartları görmüyor." dedi.

 

Bilindiği gibi Manas’ta bulunan Amerikan üssünün kapatılması yönünde Rusya tarafından Kırgızistan’a büyük baskı yapılıyordu. Kurmanbek Bakiyev döneminde Rusya ile yapılan anlaşmalara göre Rusya Kırgızistan’a 2 milyar dolar düşük faizli kredi, 150 milyon dolar hibe vermeyi ve 180 milyon dolarlık borcun da silinmesini taahhüt etmişti. Gayrı resmi olarak, bunun amacının Amerikan üssünün kapatılması ve ikinci bir Rus üssü açılması olduğu ifade ediliyordu.

 

ABD ve Nato birliklerinin kullandığı Manas üssü Afganistan'a lojistik destek sağlamak için kullanılıyor. Bişkek’ten 20 kilometre uzakta bulunan Kant şehrinde ise bir Rus üssü bulunuyor.

 

Özbekistan yönetiminin Kırgızistan'da süren çatışmalarla ilgili yaptığı açıklamada da olayların provokatif olduğunun altı çizildi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C