Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çevre için İslami prensipleri önerdi
12 Haziran 2010 / 22:45
Prens Charles, çevre’yi korumak için çevrecileri İslam’ın “manevi prensipleri”ni takip etmeye çağırdı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan bir haberde Çarşamba günü Oxford Centre İslami Araştırmalar bölümünü ziyaret eden ve burada bir saat süren bir konuşma yapan Prens Charles insan ile doğa arasında meydana gelen bölünmenin sadece endüstrileşmeden kaynaklanmadığını aynı zamanda doğaya bakışlarından kaynaklandığını anlattı.

 

Dindar bir Hıristiyan olan ve tahta geçtiğinde de İngiltere Kilisesi’nin başı olacak olan Charles, Kur’an hakkında yaptığı çalışmalardan söz ederek “Kur’an’ın takipçilerine ‘insan ve doğa’ arasında bir ayrım olmadığını ve çevremizin sınırları içerisinde yaşamamız gerektiğini söylediğini” ifade etti.

 

Charles “Gerçek şu ki biz bu dünyayı diğer yaratıklarla birlikte paylaşıyoruz ki etrafımızdaki girift denge sayesinde bu yaratıklar olmazsa biz de var olamayız. İslam daima bunu öğretmiştir ve bunu gözardı etmek bizim yaratılmışlarla anlaşmamızda bir kusurdur.” dedi.

 

Prens Charles’ın konuşma yaptığı İslami Araştırmalar bölümü din ve kültürün daha iyi anlaşılması yönünde çalışmalar yapıyor.

 

Charles’ın dinden sonra diğer ilgi alanı olan çevre konusunda 25 yıldır başkanlığını yaptığı bir organizasyon da bulunuyor.

 

Bugüne kadar Prens Charles’ın yaptığı Kur’an çalışmaları ve Kur’an ile ilgili övgü dolu sözlerinin ardından Müslüman olup olmadığı yönünde tartışmalar başlıyordu. Ne var ki Charles’ın hiç bu yönde bir açıklaması olmadı. İslam’ın prensiplerinin insan fıtratına uygunluğu ve hayatı bir bütün olarak kavrayışının Prens’i etkilediği, çözümün bu şekilde bulunabileceğine inandırdığı ve bu sözleri sarfetmeye zorladığı görülüyor. Yine de konuşmanın hemen başında söylenen “İslam’ın manevi prensipleri” ifadesi tıpkı Hıristiyanlıkta olduğu gibi “dünyevi olan ve manevi olan” ayrımı yapıldığının da göstergesi olarak yorumlanıyor. Bunun neticesinde, önerilen manevi prensiplerin sadece çevre ile sınırlı kalmasının önerildiği de anlaşılmış oluyor.

 

Fotoğraf: Hussein/Sipa/Ny Daily News

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C