Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Cihadla Savaşan” İsrail’e Övgüler!
12 Haziran 2010 / 20:42
Hollanda’da 9 Haziran’da yapılan seçimlerde İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı ile tanınan Özgürlük Partisi ve lideri Geert Wilders oylarını 2 kat artırarak seçimlerden başarıyla çıktı.

Bugün İsrail’in Jerusalem Post adlı gazetesinde Greet Wilders ile telefonda yapılan bir söyleşi yayınlandı. “Wilders ‘Cihadla Savaşan’ İsrail’i Övdü” başlığıyla yayınlanan röportajda Wilders eğer İsrail başarısız olursa “Batı’nın sırada” olduğunu söyledi.

 

Wilders sözlerine İsrail’i ‘kömür madeninde bir kanarya’ diye tanımlayarak başladı. İngilizcede deyimleşmiş olan bu ifade kömür madeninde gaz tehlikesine karşı bulundurulan kanaryalardan dolayı kullanılmış, daha sonra siyasi literatüre eklenmiş bir ifade. İslam tehlikesine karşı İsrail’i kanaryaya benzeten Wilders, İsrail’e karşı olan cihadın sadece İsrail’e karşı olmadığını, bütün Batı’ya karşı olduğunu savundu.

 

Katolik bir Hıristayon olan Wilders “ılımlı Müslümanlar vardır ve Batı’da yaşayan bu Müslümanlar modern ve kanunlara bağlıdır” derken “ılımlı İslam olduğuna inanmıyorum” dedi.

 

Söyleşide özellikle İslam’ın büyük bir tehlike olduğunu vurgulayan Wilders İslam’ı totaliter bir ideoloji –özgürlüğe karşı, hukukun üstünlüğüne karşı, kilise ile devletin ayrılmasına karşı- olarak tanımladı.

 

Avrupa’nın ve ülkesinin göçmen politikalarını eleştiren Wilders Müslümanların Hollanda gibi ülkelere akın etmesinin sonucunda toplumlarının İslamileştiğini iddia etti.

 

Konuşma özgürlüğünün saldırı altında olduğunu öne süren Wilders “Eğer Katolikliği eleştirseydim bu olmazdı” dedi. Hollanda’nın Müslüman nüfusunun 1 milyona (Hollanda nüfusu 16 milyon) yükseldiğini ve her yıl Somali, Irak, Fas ve Türkiye’den binlerce müslümanın geldiğini söyledi. Diğer Avrupa ülkelerinde Müslüman nüfus oranının daha yüksek olduğunu ve göçmen akınının büyük değişiklikleri beraberinde getirdiğini iddia etti. Müslümanların yaşadığı bazı sokaklarda kadınlar ile eşcinsellerin taciz edildiğini savunan Wilders Şeriat mahkemelerinin de arttığını öne sürdü.

 

İslam’ın karanlık getireceği yalanı arkasına gizlenerek Batı’yı oluşturan temellerin İslami değerlerden üstün olduğunu iddia ediyor Wilders.

 

Geceyarısına beş var deyimi ile sözlerine devam eden Wilders şunları söyledi: “Müslüman ülkelerden büyük göçün durdurulması gerektiğini söyledim, insanlar kötü olduğu için değil, fakat Hıristiyan ve Yahudi değerlerimiz üzerine, insanlık üzerine kurulu toplumumuz ve kültürel değerlerimiz İslami olandan daha iyidir. Eğer biz bu konuyla uğraşmazsak ve siyasi sebeplerle göçü durduramazsak Avrupa’yı kaybedeceğiz.”

 

46 yaşındaki Wilders İsrail’in açık bir destekçisi. Liseden sonra İsrail’de bulunan Moshav Tomer adlı öğrenci kampında iki yıl gönüllü olarak çalıştı ve sonra orayı defalarca ziyaret etti.

 

İsrail Filistin anlaşmazlığını bölgesel değil ideolojik olarak tanımlayan Wilders “Mesela İsrail Başı Şeria’yı Filistinlilere verse bu barışı getirmez. Sonraki adımda Filistinliler Aşkelon, Aşdod, Hayfa ve Telaviv’i işgal edilmiş yerler olduklarını iddia ederek isteyeceklerdir.”

 

Wilders “Batı’nın herhangi bir yerinde geceleri ana-babalar rahat uyuyorlar çünkü İsraildekiler gece ayaktalar, çünkü onların çocukları cihada karşı savaşıyorlar. Siz bizim savaşımızı veriyorsunuz ve İsrail’den sonra biz varız”

 

İslam düşmanlığını her fırsatta açıkça ifade etmekten çekinmeyen Wilders bu söyleşisinde de Batı’yı ve Batılı değerleri üstün tutarak İslam’ı ve müslümanları aşağılama yolunu seçiyor ve herkesi İslam ile savaşmaya çağırıyor.

 

150 sandalyeli Hollanda parlamentosunda 24 sandalye kazanan Wilders’ın iktidar olma ihtimali bulunmuyor ancak koalisyona küçük ortak olması ise ihtimal dışı görünmüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C