Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saatçi Musa’nın dükkanından geçen ünlüler
11 Haziran 2010 / 20:58
1960-70'li yıllarda saatçi dükkanını, fikir kulübüne çeviren ve dostları arasında iki cumhurbaşkanı, beş başbakan, sayısını bilmediği kadar bakan ile bürokrat bulunan Saatçi Musa lakaplı Musa Çağıl'ın hatıratı

yakın siyasi ve sosyal tarihimize ışık tutuyor.

HABER 7

Yakın tarihimizin yaşayan son şahitlerinden biri olan Musa Çağıl’ın hayatı nehir söyleşi tarzında kitaplaştırıldı. Asım Öz tarafından hazırlanıp Beyan Yayınları tarafından Saatçi Musa adıyla kültür dünyamıza sunulan bu özel eser, pek çok dönemin birinci elden tanıklığını yansıtıyor.

Musa Çağıl’ın Malatya Ekolü olarak da anılan düşünce savaşımı ile başlayan maceralı hayatı daha sonra Ankara’da bir okul haline dönüşen küçük bir saatçi dükkânında sürmüş ve onu adeta yakın tarihimizin düşünsel ve siyasal panoramasını oluşturan figürlerden biri haline getirmiştir. 

Onun anlattıkları, kimi bilinmeyen, gölgeli kalmış birçok konunun kolaylıkla anlaşılmasına katkı sağlıyor, bazı olguların ilk kez onun sözleriyle yorumlanmasını mümkün hale getiriyor.

Saatçi Musa kitabında, Musa Çağıl’la çocukluk ve gençlik anılarından tanıdığı siyasi simalara, Malatya ekolünden Türkiye’ye yön vermiş yazarlara değin pek çok durum, dönem ve kişiler konuşulmuş. Bu gün pek çoğu hayatta olmayan arkadaşları, aşina olduğu yüzler, cezaevi günleri üzerinden söze dökülenler, yakın dönem sosyal ve siyasi tarihin kimi noktaları tek tek değerlendirilmiş. Kitap aynı zamanda bir muhasebe kitabı niteliği de taşıyor. Çünkü Musa Çağıl aynı zamanda hem kendini hem de yaptıklarını sorgulamaktan çekinmiyor.  Belki de tam da bu nedenle Malatya Olayı bağlamında yaşananları anlattığı satırlar daha da önemli hale geliyor. Bu yılları içtenlikle anlattığı satırlar arasında, yaptıklarını bu günden değerlendirirken esaslı bir hesaplaşmanın içine giriyor.  Ayrıca tüm hayatı boyunca içinde yer aldığı İslami faaliyetlerin mahiyetini,  kimlerden nasıl etkilendiğini öğrenme imkânı buluyoruz onun söylediklerini okuduğumuzda. 

Musa Çağıl’ın Ankara yılları kuşkusuz Türkiye’nin önde gelen siyaset,  düşünce ve edebiyat adamlarının çerçevesinde geçiyor. Başta Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Mehmed Said Çekmegil, Said Ertürk,  Ercümend Özkan, Nuri Pakdil, M. Akif İnan, Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Rasim Özdenören ve benzerleri isimler yani 1960 sonrası Türkiye’sine bir biçimde yön veren insanlar bu çevrenin önde gelenleri arasında yer alıyor.

Musa Çağıl’ın ilk okuduğu kitap ve dergilere ait verdiği birinci elden bilgiler ile katıldığı özel sohbetler, 1940 Türkiyesinin yaşadığı kültürel ve siyasi gelişimi yansıtması açısından da olağanüstü değerli bilgiler olarak görünüyor. Dile getirdiği anılar kesitini okurken, tarihsel bir perspektif de ediniyoruz kuşkusuz. Ancak en önemlisi de bir biçimde olayların merkezinde bulunan bir ismin yaklaşımıyla o dönemlerin profilini gösteren alışkanlıklara, kültürel özelliklere bakmayı da öğreniyoruz. Bu söyleşi kitabı, Musa Çağıl’ın kişiliğinde Müslümanların olanaksızlıklar ve güçlüklerle dolu bir toplumda mücadelesini yansıtması açısından da önemli.. Yakın tarihimizin Tek Partili yıllarını, Malatya suikastını, 27 Mayıs 1960 gibi önemli olaylarını yeniden yaşamamızı ve aynı zamanda kimi kişilikleri yeniden hatırlamamızı sağlıyor. Bu anlamda kitap, Musa Çağıl’ın da ön saflarında olduğu İslami mücadele içinde yer alan ve Türkiye'nin bugününden ve geleceğinden sorumlu, toplumsal sorunlara duyarlı insanlarına hem yol gösteriyor hem umut aşılıyor hem de sosyal sorumluluklarını hatırlatmada önemli görevler yüklüyor.

Musa Çağıl’ın içtenlikle dile getirdiği bu anılar/düşünceler yumağı, hem bir macera romanı kadar ilgi çekici, hem de yakın tarihimize ilişkin yapısal sorunlara önemli bir yaklaşım sağlıyor.

saatci-musa.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C