Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çeçen Lider Ruslara Esir Düştü
11 Haziran 2010 / 20:11
Çeçen komutanlardan Emir Magas, Rus İstihbarat Servisi FSB’nin İnguşetya’da yaptığı bir operasyonda esir düştü.

Rusya 2004 yılından beri aradığı Emir Magas’ı yakaladığını ilan ederken, tebrik Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov’dan geldi. Asıl adı Ali Taziyev olan Emir Magas’ın yakalanması üzerine Kadirov bir Rus gazetesinde yer alan demecinde FSB’yi ve operasyona katılanları bu özel operasyondan dolayı kutladığını söyledi. Kadirov, Emir Magas’ın Doku Umarov’dan daha tehlikeli biri olduğunu da iddia ederken, İnguşetya Başkanı Evkurov, Magas’a hakaret ederek “çılgın köpek” ifadesini kullandı.

 

Direniş liderlerinden Doku Umarov ise Emir Magas’ın esir düşmesi ile ilgili olarak “Allah'a hamdolsun bugün Kafkasya'daki Cihad Umarov, Magas veya Süfyan ile sınırlı değildir. Eminim ki Rusya topraklarında daha önceden de böyle bir coşku olmuştu. Şamil Basayev, Arslan Mashadov öldürülürse cihad biter diyenler Allah’a hamdolsun ki yanıldılar.’’ dedi.

 

Rus televizyonu Emir Magas’ın yakalanmasının ardından bir takım görüntüler yayınlayarak Magas’ın faydalı bilgiler verdiğini iddia etti. Konuyla ilgili Kavkaz Center’da yayınlanan yazıyı buraya alıntılıyoruz:

 

Rus igalcileri ivedilikle ilan etti; Emir Magas 'dağıldı'

 

Rus işgalcileri ivedilikle Kafkas Mücahidleri liderlerinden Emir Magas'ın ele geçirilmesini "hali hazırda somut operatif sonuçlar sağladığını" ilan etti.

 

FSB tarafından operatif bilgi sızdırmak için düzenli olarak kullanılan sahte bir "bağımsız gazete" imajına sahip Kommersant gazetesi Emir Magas'ın "diğer militanlardan vazgeçmeye başladığı" iddiasını yazdı.

 

Oysa gazete, "Magas'ın soruşturmayla işbirliği yaptığına dair henüz resmi bir bilgi almadıklarını da" söyledi.

 

Ne var ki, Rus işgalcileri Mücahidlerin Askeri Emiri'nin yakalandığını duyurduktan sonra, Çeçen kuklaların çete başı Kadırov kendi şahsını hatırlatmaya karar verdi ve kamuoyunun karşısına çıktı.

 

Kadırov Emir Yasir Amarat'la birlikte 10 Mücahidin Vedeno bölgesi dağlarında "çıkan bir silahlı çatışmada" öldürüldüklerini iddia etti.

 

Kukla çete başı, "müfettişlerle işbirliği yapmaya başlayan Magas tarafından Mücahidlere ihanet edildiğini" aceleyle ilan ederek, Emir Magas'ın esir edilmesiyle bağlantılı propaganda dalgasında kullanmaya çalışıyor.

 

Ne var ki, daha sonra aynı elebaşı "Emir Yasir'in cesedinin bulunamadığını" açıkladı. "Büyük ihtimal, o ağır yaralandı" dedi kukla ve "yabancı istihbarat servislerinin iyi eğitilmiş paralı askeri Yasir Amarat'ın, sıkı kurulmuş yakın tuzaklardan tekrar tekrar kaçmayı başarmış göründüğünü" söyleyerek ağıt yaktı.

 

Kukla çete başının Vedeno bölgesinde Mücahidlerin öldürüldüğüyle ilgili açıklamasının bir delili olmadığından bahsetmek gerekir.

 

Bu arada, geçen Çarşamba Emir Magas'ın yakalanmasıyla ilgili Rus işgalcilerinin versiyonu şüphe uyandırdı. Bu, büyük ihtimalle daha önce oldu. Dahası, şimdiye kadar Rus işgalcileri Magas'ın "işbirliği yaptıyla" ilgili hiç bir delil sunmadı.

 

Çok profesyonel olmayacak şekilde, bir video çekimi ürettiler ve Rus TV kanalında gösterdiler, görüntüde sadece Emir Magas'ın kimyasal hazırlanan güçlü psikotoropik ilaçların etkisi altında olduğunu doğruluyor.

 

Bu arada, Ğalğayçö (İnguşetya) Vilayeti Mücahid Komutanlığı basın servisi temsilcileri mesajlarında Emir Magas'ın esir edilmesinin Mücahidler için ciddi bir kayıp olmasına rağmen bunun durumu değiştirmeyeceğini ve Cihadı durdurmayacağını söylediler.

 

İslam tarihinde, Müslümanlar büyük liderlerini kaybettiler bunun için Allah Resulû (sav)'ünü işaret etmek yeterlidir. Bunun dışında Allah Kur'an'da uyardı- "Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür veya öldürülürse gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim gerisin geriye dönerse, Allah'a hiçbir zarar veremez. Allah şükredenleri mükâfatlandıracaktır."

 

Bununla beraber, Kafkasya'da Cihad liderliği arasında meydana gelen gerçekten büyük kayıplar Allah'ın düşmanlarına görünür bir rahatlama vermedi!

 

Emir Magas'ın namına düşen imtihan bugün bir Müslüman'nın başına gelebilecek en kötü imtihan olduğu açıktır. Bugünkü kafirlerin iğrençlikleri ve alçaklıkları Mekke müşriklerini fazlasıyla aştı.

 

Bu müslümanlar içinde de bir imtihandır ve diğer imtihanlar olduğu gibi mütehammili ve cebinli olanları açığa çıkaracaktır.

 

Rabbimiz! İnanmayan kimseler için bizi günaha sokma. Rabbimiz, bizi affet, çünkü sen Azizsin, Hakimsin.

 

Rabbimiz! Esir edilen kardeşlerimizin durumunu kolaylaştır ve onları esaretten kurtar!

 

Kavkaz Center

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C