Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran’a Yaptırımlarda İlk Günden Fire
10 Haziran 2010 / 22:56
Dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda İran’a karşı uygulanacak yeni yaptırım kararları için Rusya ve Çin’in ikna edilmesi zaman almıştı.

Rusya ve Çin, İran’a yaptırım uygulanmasına karşı çıkıyor, diplomatik yolların kullanılmasını tercih ediyorlardı. Geçen hafta, Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in, Almanya ziyaretinde Alman Başbakanı Merkel ile görüşmesinin ardından yeni yaptırım taslağına Rusya’nın onayı gelmişti. Çin ise ABD Dışişleri Bakanı Clinton’un Çin’e yaptığı geziden sonra fikrini değiştirmiş görünüyordu.

 

Dünkü oylamada veto hakkına sahip iki ülke olan Rusya ve Çin, sıkılaştırılmış yaptırımlar için evet demişlerdi. Ancak taraflardan bugün gelen açıklamalar, alınan kararların uygulanmasının, kararı almaktan daha zor olacağının sinyallerini verdi.

 

Rusya bugün yaptığı açıklamada İran ile 2007 yılında yapılan anlaşma doğrultusunda İran’a satılacak olan 800 milyon dolar değerindeki 5 adet S-300 füze savunma sisteminin, yaptırım kararının kapsamına girmediğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı, “amacımız soruna siyasi ve diplomatik bir çözüm bulmaktır” dedi.

 

Çin Dışişleri Bakanı sözcüsü Kin Gang de “İran’ın nükleer sorunu diyalog, müzakere ve diğer diplomatik yollar kullanılarak tüm tarafların tatmin edileceği bir çözüm yolu bulmayı her zaman amaçladıklarını” kaydetti.

 

Rusya ve Çin’in bu yaklaşımları Batı’nın İran karşısında zorlanmaya devam edeceğini gösterdiği şeklinde yorumlanıyor. Yeni yaptırımların Rusya ve Çin’in desteği olmadan etkin olup olamayacağı ise merak ediliyor.

 

Bu arada İran’ın Buşehr kentinde Rusya’nın yapımını sürdürdüğü nükleer tesis Ağustos ayında tamamlanıp İran’a teslim edilmesi bekleniyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C