Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖSYM Filminde Başörtüsü Yasağı
01 Nisan 2010 / 22:48
ÖSYM yasak tazeledi

ÖSYM bu yıl hem görevliler için hem de sınava girecekler için ayrı ayrı çektiği tanıtım filmi ile sınav kurallarını bildirdi. ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan filmde kılık kıyafet konusunda söylenen cümle dikkat çekiyor. Filmde “Kılık ve kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayanlar ile yanında silah ile uygun olmayan benzer eşyaları taşıyan adaylar sınav binasına alınmaz” ifadeleri kullanılıyor.

 

Kılık kıyafet uyarısı ile başörtülülerin uyarılması amaçlanırken, aynı cümle içerisinde silah kelimesinin kullanılmasının sebebi anlaşılamadı. Sınavdan önce mevzuatın emrettiği ölçülerde bir giysi ile sınava gelinmesi gerektiği, aksi takdirde adayların sınava alınmayacakları, alınsalar da sınavlarının geçersiz olacağının anlatıldığı filmde, uyarılar hem öğrencilere hem de görevlilere ayrı ayrı yapılıyor.

 

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da üniversite giriş sınavına alınmayacak olan başörtülülerin mağduriyeti devam edecek. Devletin kapıları yüzlerine kapattığı başörtülülerin ne zaman bu yasaktan kurtulacağı ise şu anda meçhul. İktidar partisi anayasa üzerinde birçok değişiklik yapmaya hazırlanırken, başörtüsü konusunda bir tek değişiklik talebinin dahi olmadığı biliniyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C