Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: Türkiye Batıdan Kopmadı
10 Haziran 2010 / 20:10
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde dün İran’a yeni yaptırım kararları için yapılan oylamada Türkiye’nin verdiği hayır oyu eksen kayması tartışmalarını yeniden başlattı.

Türkiye’nin Hamas, İran ve Hizbullah ile aynı fotoğrafta bir araya geldiği ve Batı’dan uzaklaştığı, Doğuya kaydığı görüşü çeşitli çevrelerde seslendirilmeye başlandı. Dünkü oylamanın ardından önce ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı William Burns, sorulan bir soru üzerine "hayal kırıklığı duyduğumuz gerçeğini gizlemeyeceğim" derken, Savunma Bakanı Roberts Gates Avrupa geri ittiği için Türkiye’nin Doğuya yöneldiği iddiasını dile getirdi.

 

Dün yine Amerikan New York Times gazetesinde Türkiye için “uysal bir müttefikten bir dikene dönüştü” ifadeleri yazılırken İngiltere eski Başbakanı Tony Blair de Avrupa Birliği’nin soğuk tutumunun Türkiye’nin İran’a yönelmesine sebep olduğunu öne sürdü.

 

Diğer taraftan MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Deniz Bölükbaşı Türkiye'nin, BM'nin İran'a yeni yaptırım kararının oylamasında en azından çekimser kalması gerektiğini, "Türk dış politikasında AK Parti döneminde bir omurga kayması sorunu yaşandığını iddia etti.

 

Türkiye’nin son dönemde dış politikada attığı adımlar Batıdan uzaklaşmak yerine Batının Ortadoğu politikalarının iyi bir uygulayıcısı olduğunu göstermişti. Lübnan, Afganistan, Irak, Filistin, Somali konularında bugüne kadar Batı politikaları dışında hareket etmeyen Türkiye’nin İran konusunda Batı açısından yapıcı rolü de bugün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından dile getirildi: “İran’la diplomatik ilişkilerde Türkiye ve Brezilya’nın önemli bir rol oynamayı sürdüreceğini sanıyorum” dedi.

 

İsrail ile gündeme gelen Mavi Marmara olayında da Türkiye’nin resmi tepkisi henüz netleşmiş değil. Başbakan İsrail’e karşı sert üslubunu sürdürmesine rağmen, 3 tatbikatın iptal edilmesi dışında bir tavır değişikliği oluşmadı. Askeri ve ticari anlaşmalar eskisi gibi devam ederken, dün bir açıklama yapan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay bu yıl İsrail’den 250 bin turist beklediklerini açıklamıştı.

 

Bugün yapılan Türk-Arap İşbirliği Forumu (TAF) Dışişleri Bakanları 3. Toplantısı’nda konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Batı’dan koptuğu iddialarına yine sert üslupla cevap vererek Türkiye’nin batıdan koptuğunu iddia edenler art niyetli bir politikanın taşeronları” olduğunu savundu. Toplantıda Arap Bakanlara hitap eden Erdoğan “Ne ben ne partim ne de ülkem, bölgede rol kapma peşinde değiliz. Biz hukuksuzluğun korsanlığın tüm bölgeye zarar verdiğine inanıyoruz. Daha fazla acı yaşanmaması için bizler çaba harcıyoruz.” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C