Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güvenlik Konseyi ABD’yi dinledi
09 Haziran 2010 / 20:19
BM Güvenlik Konseyi’nde bugün İran’a karşı yaptırımların sertleştirilmesini öngören karar tasarısı, yapılan oylamada Türkiye ve Brezilya’nın Hayır oylarına rağmen 12 Evet oyu ile kabul edildi.

Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olan ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın tümü evet oyu kullanırken, Lübnan çekimser oy kullandı.

 

Bugüne kadar Rusya ve Çin, İran’a karşı yaptırımlar uygulanmasından kaçınarak diplomatik yolların zorlanması gerektiğinde direniyorlardı. Son olarak Çin’e, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un yaptığı ziyarette bu konu gündeme gelmiş, Çin aynı söylemini tekrarlamıştı.

 

Rusya Başkanı Medvedev ise geçen hafta yaptığı Almanya ziyaretinde Merkel ile İran konusunda görüşmelerde bulunmuştu. Bu görüşmeler sonucunda iki lider, İran’a yaptırım konusunda uzlaşı olduğunu açıklamışlardı. Medvedev, İran’a uluslararası toplumun sesine kulak vermesi çağrısında bulunmuştu.

 

ABD’nin Güvenlik Konseyi’ne yeni yaptırımlar için başvurmasından hemen önce, İran, Türkiye ve Brezilya arasında üçlü anlaşma yapılmış ve Batının uranyum takası konusunda üçüncü bir ülke seçilsin önerisinin kabul edildiği, bunun için de Türkiye’nin seçildiği duyurulmuştu.

 

Amerikan yönetimi ise bu çabaların bir işe yaramayacağını ve yeni yaptırım kararının çıkacağından emin olduğunu açıklamıştı.

 

Bugün yeni yaptırım kararının Güvenlik Konseyi'nde onaylanmasının ardından NTV’nin İran devlet televizyonuna dayanarak bildirdiğine göre İranlı yetkililer söz konusu kararın durumu daha da karmaşıklaştıracağını açıklarken, Ahmedinecad da takas anlaşmasının geçersiz kaldığını duyurdu.

 

Bugüne kadar enerji alanında alınan yaptırım kararlarının uygulanamaması İran’ın petrol ülkesi olmasına bağlanırken, yeni yaptırımların finans alanında olacağı öğrenildi. ABD’nin öncülüğünde uluslararası toplumun boyun eğdirmeye çalıştığı İran 1979’daki devrimden bu yana baskılara direniyor. Caydırıcı olması sebebiyle nükleer silaha sahip olmaya çalışan İran, kendisi nükleer silahlara sahip olanların, başkalarını engellemeye hakları olmadığını söylemişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C