Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüman Kardeşler’e Gazze İzni
09 Haziran 2010 / 05:29
Mısır Müslüman Kardeşler milletvekillerine ve diğer muhalif gruplara Gazze’ye geçiş izni verdi. Yardım konvoyu içinde inşaat malzemesi götürülmesi ise hala yasak.

Mısır bu hafta 2007’den bu yana aralıklarla açtığı Refah sınır kapısını süresiz olarak açtığını duyurmuştu. Türkiye’den yola çıkan Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının ardından tüm dünyadan İsrail’e kınama gelirken, aynı sıralarda Türk Genelkurmay Başkanı’nı ağırlayan Hüsnü Mübarek iki gün sonra olayı kınadığını bildirmiş ancak ertesi gün de kapının açıldığını duyurmuştu. Reuters’in haberine göre bu adım, 2007’de İsrail baskısı ile kapatılan kapı yüzünden Kahire yönetimi kendisine yöneltilen eleştirileri hafifletme amacını taşıyor.

 

Kapı açılmasına rağmen hala bir çok malzemenin geçişi ise engelleniyor. Gıda ve tıbbi malzeme dışındaki malzemelere geçiş izni verilmezken, Gazze’den gelenler de eğitim ve sağlık için ancak gelebiliyorlar.

 

Pazartesi sabahı Kahire’den yola çıkan Müslüman Kardeşler milletvekillerinin de bulunduğu bir yardım konvoyu ise bu sabah erken saatlerde Refah kapısı önüne gelmiş ve Müslüman Kardeşler’den milletvekili Muhammed Beltagy kapı kendi geçişlerine açılana kadar Refah kapısı önünde oturma eylemi yapacaklarını bildirmişti.

 

Akşam saatlerinde beklenen geçiş izni Kahire tarafından verildi. Müslüman Kardeşler milletvekili Muhammed Beltagy “Mısır otoriteleri Gazze’deki Filistinlilerle dayanışma için geçişimize izin verdi fakat ablukayı kıracak ve Gazze’nin inşasına yardımcı olacak malzemeyi bırakmadılar.” dedi. İki milletvekilinin 24 saat Gazze’de kalmasına da izin verildiği bildirildi.

 

Müslüman Kardeşlerin bir kolu olarak kurulan Hamas’ın Gazze'de yönetime el koyduğu 2007 yılından bu yana Mısır, Refah kapısını nadiren açıyordu. Mısır’daki muhalif gruplar Mısır hükümetini Gazze’ye uyguladığı abluka yüzünden İsrail ile suç ortaklığı yapmakla suçluyorlar ve kapının hiçbir kısıtlama olmadan tam olarak açık kalmasını talep ediyorlar.

 

Diğer taraftan dün İsrail askerleri 4 Filistinliyi daha şehid etti. Üzerlerinde dalış kıyafeti olan dört Filistinlinin Mahmud Abbas’a bağlı El-Aksa Şehitleri’ne bağlı oldukları açıklandı. İsrail askeri yetkilileri ise Filistinlilerin İsrail hedeflerine saldırı hazırlığında olduklarını öne sürdü. İsrail’in yaptığı kanlı Mavi Marmara saldırısının üzerinden daha bir hafta geçmişken böyle bir olayın olması ise dikkat çekti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C