Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’da Nato Çuvallıyor
08 Haziran 2010 / 21:00
Afganistan’da bugün düzenlenen saldırılarda 10 Nato askeri öldürüldü. Haziran ayında toplam 24 Nato askeri öldürülmüş oldu. Bu 24 askerin 14 tanesi ise ABD askeri.

Pazartesi (dün) günü yapılan saldırılarda 10 Nato askeri öldürülmüştü. Bu askerlerin 7’si ABD, ikisi Avusturalya, biri Fransız askeri idi. Dünkü saldırılar ülkenin doğusunda ve güneyinde olmak üzere beş ayrı yerde yapılmıştı.

 

Nato yakın zamanda Kandahar bölgseinde Taliban’a karşı büyük bir operasyona girişme hazırlıklarını sürdürüyor. Bunun için ABD askeri sevkiyatı sürüyor. 16 Nisan tarihli ISAF raporunda 62 bin olan Amerikan askeri sayısının 90 bini geçtiği bildiriliyor ve 100 bine ulaşması bekleniyor, müttefiklerin asker katkısı ise 40 binden 47 bine çıkıyor. ABD’nin Irak’ta ise 92 bin askeri bulunuyor.

 

Bu arada Associated Press’in haberine göre Mezarı Şerif bölgesinde binden fazla müslümanın katılımı ile “Amerika’ya ölüm, Yaşasın İslam” sloganları atılarak özellikle Afganistan’da faaliyet gösteren Hıristiyan misyonerlere karşı gösteri yapıldı. 31 Mayıs’ta Afgan otoriteleri tarafından Indiana-Elkar tabanlı Dünya Kilise Hizmeti ile Norveç Kilise Yardımı’nın faaliyetleri bir Afgan televizyonunda yayınlanan araştırmaya dayanarak askıya alınmıştı. Her iki kuruluş da misyonerlik iddialarını reddetmişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C