Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya’dan İsrail’e: “Ablukayı Kaldır”
08 Haziran 2010 / 19:08
Rusya Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Özel Temsilcisi Alexander Saltanov, tarafından yapılan açıklama ile, İsrail’e Gazze şeridine uyguladığı ambargoyu kaldırma çağrısı yapıldı.

Rus Iter-Taas ajansının haberine göre Saltanov “Önceliklerden birinin Orta Doğu'da uluslararası normlara uygun bir şekilde kalıcı barışın sağlanmasıdır. Şimdi bu amaca ulaşabilmek için gerekli koşulların oluşturulması ve uluslararası normların uygulanmasını engelleyen, İsrail’in insani yardım taşıyan barışçıl bir konvoyu zapt etmesi gibi hareketlerin engellenmesi özellikle önemlidir” açıklaması yaptı.

 

Saltanov “Gazze şeridine blokajın kaldırılması ve bir kontrol noktası oluşturulması gerekliliği uzun zaman önce ortaya çıkmıştı. Bunun sebebi Gazze halkının insani, sosyal ve ekonomik durumudur” dedi.

 

Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı da sivillere karşı silah kullanılmasını ‘büyük şiddet’ olarak yorumlamıştı. Ayrıca Bakanlık İsrail’in ablukayı kaldırmasını da istemişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Igor Lyakin-Frolov tarafından yapılan açıklamada “Gazze şeridindeki insani durum ciddidir ve bölgeye insani kargoların serbestçe ulaştırılması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır” denilmişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C