Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Laik Yenge
08 Haziran 2010 / 17:48
Cumhuriyet - 2 Aralık 1986

ANKARA — "Laik yenge" ile kayınbi­raderlerin arası açık. Her iki kayınbiraderin "dine ya da tarikatlara böylesine tut­kun" olmalarına "laik yenge" gerçekten çok içerliyor. Çünkü, devletin herhangi bir kuruluşunda "laikliğe aykırı davranışla­rın, toplantıların" ayyuka çıkmış bulun­masından en çok zararı görenlerin başında "laik yengenin" en üst düzeydeki sorumlu eşi geliyor.

 

Her iki kayınbiraderle "laik yengenin" arası öylesine açık ki, "laik yenge" kayın­biraderleri "konuta kabul etmiyor". Kü­çük kayınbirader devletin önemli bir kurulu­şunun başında müsteşar. Dolayısıyla "ağa­beysinden zaman zaman direktif almak üzere" yine de konuta girmek zorunda. Ne var ki konutun "resmi bölümüne" gidebili­yor. Konutun bahçesinde "ev" olarak kulla­nılan diğer bölümüne "küçük kayınbira­der alınmıyor." Devlet işlerini yandaki bi­nada görüyor, sonra da "ağabeyinin evine uğramadan" konuttan ayrılıyor.

 

Küçük kayınbirader, müsteşarı bulundu­ğu kuruluşun başında zaten pek durmuyor. Zamanının çoğunu yurtdışında geçiriyor. Kuruluşun başında olduğu zamanlarda da tarikatsal bağlantılara vs. göz yumduğu id­dia ediliyor. "Laik yenge" küçük kayınbiraderin en çok bu tavırlarına içerliyor.

 

Büyük kayınbirader ise, özellikle petrol ve diğer karayolu taşımacılığı nedeniyle "dünyalığını doğrultmuş" durumda. Çok etkin müsteşar olan küçük biraderiyle iyi an­laşıyor. Yanına zaman zaman aldığı bazı iş­verenlerle müsteşar kardeşini ziyaret edi­yor. Kapılarda büyük tezahüratla karşılanı­yor.

 

Buna rağmen geçenlerde çok ilginç bir gelişmeye tanık oluyor çevredekiler. Bir za­manlar taşımacılık işlerini birlikte yürüttük­leri bir nakliyat şirketine geçen hafta haciz geliyor. Nasıl olur da haciz gelir?.. "Büyük kayınbirader" taşımacılık işlerini birlikte yürütmemiş miydi bu şirketle? Hatta, bir ara RO-RO teşviki nedeniyle bu nakliyat şirketi ile "büyük kayınbiraderin arası açılmamış mıydı?" Evet, açılmıştı, ama geride kalmıştı bu iş. Şimdi nasıl olurdu da yıllar yı­lı birlikte iş yapan "büyük kayınbirader" bu şirkete gelen haczi önleyemiyordu?..

 

Yoksa, teşviklerin verilmesi sırasında da "tarikatçılık" yine ön planda mı geliyordu? Bu yolda iddialar vardı kulislerde. Örneğin, haciz gelen nakliyat şirketi "Süleymancı­lardan yana tavır" almış, oysa küçük ka­yınbiraderin başında bulunduğu kamu kuru­luşu "Nakşibendilere" daha yakın bir tutu­ma mı girmişti? Doğru muydu bu söylenti­ler?

 

İşte, "laik yenge" yani Semra Özal tüm bunlara çoktandır içerliyor. Semra Özal şu sıralarda sadece kendi yakın çevresinde de­ğil, ama bunun da ötesinde ANAP içindeki bu tür akımlara meydan okuyor. Oluşturdu­ğu "Türk Kadınını Güçlendirme Vakfı" Semra Özal'ın dinsel akımlara karşı açtığı bayrağı taşımakla görevli. Bakın, zaman za­man Türkiye'nin değişik yörelerinde Semra Özal ısrarla bir konuyu işliyor: İmam nikâhlı kadınları resmi nikâha çevirtiyor. Çıkıyor, dans ediyor. Çıkıyor, elinde uzun sigarasıyla kendi dar çevresine meydan okuyor.

 

İşi öylesine büyütüyor ki, "iki kayınbi­raderi", Korkut Özal ile Yusuf Özal'ı Başba­kanlık konutuna "almıyor". Semra Özal "bir Başbakan eşi" olarak çeşitli çevreler­de eleştiriye uğruyor. Beşiktaşlılığından tu­tun da, davranışlarına herhangi bir kısıtla­ma getirmeye gerek görmeden, belki ANAP içindeki MSP'lilerin, belki ANAP dışındaki bürokratik kesimin eleştirilerine neden oluyor.

 

"Onlar da kim oluyor" diyen Semra Özal, kendi çizdiği "laik yolda" ilerliyor. Her iki kayınbiraderle arasının açılması, hatta zaman zaman kayınvalidesinin şim­şeklerini üstüne çekme pahasına da olsa. Semra Özal "belli bir dengeyi tutturmuş" görünüyor.

 

Tarikatçılık, laikliğe aykırı eylem ve dü­şünceler karşısında önce Semra Özal'ı bulu­yor. Bir de "eşini" bulsa çok iyi olacak.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C