Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüman Ulusal-Devletleri İsrail mi Koruyacak?
07 Haziran 2010 / 21:36
Crescent International 1-15 Ekim 1986

Gazze'de bir İsrail askeri mahkemesi bu ay garip bir yargılamanın hazırlığı için­de. Bu mahkemede 20 Müslüman eylemci Müslüman ulusal devletleri orta­dan kaldırıp onun yerine evrensel bir İs­lam devleti kurmaya teşebbüsten yargı­lanacak. Garip bir tesadüfle İsrail Müslü­man devletlerin savunucusu olarak yeni rolünü bulmuş olmakla kalmadı, Filistinli bir İslami grubun ardında 'Humeynicilik' umacısını da teşhis etti.

 

Zanlıların tutuklanmasına Ahvam Hü­seyin ve Adil Yusuf Salih'in eve dönmeyi başaramadıkları 28 Şubat aksamı başlan­dı. Bu iki Filistinli, yeşil hattın içinde, Filis­tin'in 1948'de işgal edilmiş bir bölgesin­de oturan bir dostunu ziyaretleri esna­sında İsrail güvenlik görevlilerince yaka­landılar. Gazze bölgesi 1967 savaşında iş­gal edilmişti, iki gün sonra önde gelen bir Müslüman eylemci ve bir fizikçi olan Dr. Fethi Abdülaziz El-Şikaki gözaltına alındı. Haziran ortasında hapse atılanların sayısı 20'ye yükseldi.

 

İsrail askeri savcısı grubu şunlarla suçladı:

 

- 1972'de gizli bir örgüt kurmak ve ümmetçi bir devlet kurmaya çalışmak. Gerektiğinde askeri güç de kullanarak İs­lam dünyasındaki mevcut bütün rejimleri ortadan kaldırmak istemek. Genel Humeynici hareketin bir parçası olmak ve bu hareketin rolünü Filistin'in kurtuluşu için zorunlu görmek. Filistin sorununun ancak İslam inkılabının başarısıyla çözüle­bileceğine inanmak.

- El bombaları, otomatik tabancalar ve cephane bulundurmak.

- 1985'te ve 1986'nın ilk iki ayında Gazze bölgesinde İsrail’e ait bazı askeri ve sivil hedeflere yönelik askeri operasyonlar düzenlemek.

Bu, kuzey Filistin'den 100 genç Müslü­man'ın gizlice yargılandığı 1980 yılından bu yana yargılanan dördüncü Müslüman grup olacak. 1980'de yargılanan bu grup uyuşturucu müptelası İsrailli askerler­den askeri operasyonlarda kullanılmak üzere silah satın almakla yargılanmıştı. Sanıklara bir yıldan 15 yıla kadar değişen hapis cezaları verilmişti. Böyle bir gru­bun varlığı İsrailli otoritelerde şok etkisi yapmıştı. Zira grubun bütün üyeleri Filis­tin'in 1948'den beri işgal altında bulunan bölgesine mensuptular. Bu, Arap nüfu­sun siyasal bilincini köreltmeye yönelik 30 yıldan fazla süren beyin yıkama faali­yetlerinin boşa gitmesi demekti.

 

1983 Eylülünde de Gazze ve Batı Şeria'da 50'nin üstünde Müslüman eylemci bir yıldan iki yıla kadar değişen hapis ce­zalarına çarptırılmışlardı. Bunlar da işgal edilmiş bölgelerdeki Müslümanları İsrail işgaline karşı direnmeye çağıran dergi ve bildiriler yayınlayıp dağıtmakla suçlanı­yorlardı. Gazze'deki İslam üniversitesinde görev yapan tanınmış alim ve yazar Şeyh Abdülaziz ve Dr. Fethi El-Şikaki de bunlar arasındaydı.

1984'te ise İhvan-ı Müslimin'in önde gelen 6 üyesi silah ve bomba bulundur­maktan iki ila üç yıl hapse çarptırılmışlar­dı. Mahkeme sanıkların 'silahları Makxist ve diğer laik Filistinlilerin saldırılarına karşı kendilerini savunmak için taşıdıkları' yo­lundaki savunmalarını kabul etmemişti.

 

Şu anda 'İslami Cihad'ın askeri lideri olmakla suçlanan Ahmed Hasan Mihenna FKÖ'nün askeri kanadının eski bir üyesi­dir. İlk kez 1970'de tutuklanmıştı. Hayatı­nın 15 yıldan fazla bir kısmı İsrail zindanla­rında geçti. Pek çok FKÖ üyesinin yaptığı gibi o da İslami harekete katıldı. Mart ayında tutuklandığından bu yana kendi­sine defalarca işkenceler yapıldı. Ancak İsrailliler herhangi bir bilgi vermekten ka­çındılar. Geçen ay yayınlanan ve onun işgal altındaki Filistin'den sürülmesini ön­gören askeri emre avukatları itiraz ettiler.

 

Grubun beyni olmakla suçlanan Dr. Fethi El-Şikaki öteden beri tanınan sa­dık bir Müslüman eylemci, ilk kez 1979'da Kahire'de, İran İslam İnkılabı hakkındaki kitabını yayınladığında tutuklanmıştı. Serbest bırakıldıktan sonra işgal altındaki Filistin'e döndü. 1981-83 yılları arasında Kudüs'te fizikçi olarak çalıştı. 1983 Eylü­lünde tutuklandı, bir yıla mahkûm edildi, İsrailli askeri savcı Dr. Fethi için şimdi 15 yıl hapis cezası istiyor.

 

İsrailli otoriteler 1980'lere kadar Filis­tinlilerin İslami duygularını harekete geçirmemeye çalışırlardı. Ancak, 70'lerin sonlarında, İslami hareketin büyümesi ve Müslüman eylemciler arasındaki radikal değişiklik İsrailli işgal otoriteleriyle İslami hareketlerin değişik fırkaları arasındaki ilişkilerin farklılaşmasına neden oldu. FKÖ'nün askeri bir güç olarak zaafa uğra­ması bunda büyük rol oynamıştı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C