Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yemen’de ABD Bombaları
07 Haziran 2010 / 21:27
Uluslar arası Af Örgütü bugün yayınladığı raporda geçen yıl Aralık ayında Güney Yemen’de 55 sivil müslümanın ölümüne yol açan bombaların ABD yapımı olduğunu açıkladı.

Af Örgütü, 14’ü kadın, 21’i çocuk 55 kişinin öldürüldüğü, El-Kaide eğitim kampına yapılan saldırıda kullanılan, parça tesirli bombaları taşıyan füzelerin ABD yapımı olduğunu gösteren fotoğraflar yayınladı.

 

Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika temsilcisi Philip Luther yapılan açıklamada “Sivilleri gözetmeksizin, militanlara karşı yapılan böyle bir saldırının en azından kanunsuz olduğunu” söyledi. Luther “Kurbanların çoğunluğunun kadın ve çocukların olması gerçeği, özellikle de parça tesirli bomba kullanılmış olması büyük bir sorumsuzluk olduğunu göstermektedir” dedi.

 

2009’un Aralık ayında düzenlenen saldırının ardından Yemen hükümeti operasyonu yalnız başına yaptığını açıklamıştı. Saldırıdan kısa bir süre sonra Amerikan medyasında yer alan adı belirtilmeyen bir ABD yetkilisinin ABD füzelerinin başkanlık emri ile el-Kaide birimlerine atıldığını söylediği iddia edilmişti.

 

Philip Luther “Bu fotoğraflarla kanıtlanan gerçek üzerine ABD hükümeti bu saldırıda oynadığı rolü açıklamalıdır, ve diğer hükümetler de gerekli olmayan ölüm ve yaralanmaları engellemek için hangi adımları attıklarını göstermelidirler.” dedi.

 

Af Örgütü resimlerde görülen füzelerin BGM-109D Tomahawk füzeleri olduğunu ve bu tür füzelerin bir savaş gemisi ya da denizatlıdan karaya fırlatıldıklarını, 166 parça bomba taşıdıklarını, ayrıca 200 keskin çelik parçacığa ayrılıp 150 metre mesafeye kadar yaralayıcı olduklarını bildirdi. Zirkonyum bulunduran bombaların da ayrıca yangın çıkartıcı özellikte olduğunu açıkladı.

 

Diğer bir resimde BLU 97 A/B patlayıcısı olduğu anlatılırken bunun sadece ABD kuvvetlerinde bulunduğu ve Yemen güçlerinin bu füzeleri kullanma imkanlarının bulunmadığı bildirildi.

 

Ne ABD’nin ne de Yemen’in, bu tip silahların kullanılmasını engelleyen 1 Ağustos 2010’da devreye girecek Parça Tesirli Bomba Konvansiyonu’nu imzalamadıkları belirtildi.

 

Yemen parlamento komitesi ise raporunda, Yemen hükümetinin, sivillerin ölümünün sorumlularının bulunup adaletin yerine getirilmesi için soruşturma açması gerektiği, ancak bugüne kadar böyle bir soruşturma açılmadığı bildirildi.

 

Komite’nin raporunda, Abyan bölgesi yetkilileri tarafından 14 el-Kaide üyesinin öldürüldüğü ancak bilginin doğrulanamadığını söyledikleri ve ölenlerden sadece birinin isminin ortaya çıkarılabildiği anlatıldı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C