Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran’dan Gazze’ye İki Yardım Gemisi
07 Haziran 2010 / 20:02
İran Kızılayı bu hafta Gazze’ye iki yardım gemisi göndermeyi planladığını açıkladı.

Kurumun yetkilisi Abdülrauf Adibzade bir geminin ilaç ve gıdadan oluşan yardım malzemelerini diğer geminin de 70 yardım gönüllüsünü taşıyacağını, yardımların Mısır üzerinden Refah kapısından Gazze’ye ulaştırılması planlandığını söyledi. AFP’de gemilerin Türk hükümeti ile koordineli olarak gönderileceği belirtildi.

 

İran haber ajansı İrna’da yer alan haberde ise bu yardımların dışında insani yardım malzemeleriyle dolu birkaç gemiden oluşan bir filonun yola çıkarılması için de hazırlıkların sürdüğü de bildirildi.

 

Filistinli hasta ve yaralıların tedavisi için ise ameliyat odası dahil tam teşekküllü bir hastane gemisinin sağlık personeliyle birlikte Gazze sahiline gönderilmesi için çalışmalara başlandığı da bildirildi.

 

Geçen yıl Türkiye’den götürülen yardımlar Mısır Gazze sınırında bulunan Refah kapısından ulaştırılmak istenirken Türk yardım grubu Mısır’ın engellemesi ile karşılaşmıştı. 31 Mayıs’ta ise Mavi Marmara gemisi Gazze’ye denizden ulaşmaya çalışırken İsrail komandolarının saldırısına uğramıştı. Dün gelen haberlerde Lübnan’dan da bir gemi hazırlandığı ve bu hafta yola çıkacağı bilgisi veriliyordu.

 

İran Kızılayı, ülke genelindeki 3500 şubesi ile bankalarda açtırdığı özel hesaplar aracılığıyla İran halkının Filistinlilere yardım kampanyasına katılabileceğini de açıkladı.

 

Bu yardımlar dışında CNN’in bildirdiğine göre Avrupa’da yaşayan iki Yahudi grubu da Gazze’ye bir tekne göndermeyi planlıyor. Gruplar adına konuşan Edith Lutz “amaçlarının Gazze ablukasının sona erdirilmesi için bir çağrı yapmak olduğunu” bildirdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C