Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan Kaynamaya Devam Ediyor
07 Haziran 2010 / 19:00
Afganistan’da Nato konvoyuna dün düzenlenen bombalı saldırıda beş Nato askerinin öldüğü açıklandı. Bugün yapılan saldırılarda da iki Nato askeri öldürüldü.

2001’den bu yana süren Afganistan savaşında bir türlü istediği sonucu elde edemeyen Nato ve ABD öncülüğündeki müttefiklerin kan kaybı sürüyor. 2009 yılı rakamlarına göre bu sene verilen kayıplar iki katına çıkmış durumda. Müttefiklerin toplam kaybı da iki bine yaklaştı.

 

Bir yandan can kayıplarının artışı diğer yandan Afganistan’dan çekilmeyi düşünen ülkelerin verdikleri çekilme tarihlerinin yaklaşması Nato ve ABD’yi farklı arayışlara itiyor. Silahlı işgalin başarı getirmemesi nedeniyle peşpeşe uzlaşma teklifleri masaya getiriliyor. BBC’de konuyla ilgili yer alan bir haberde de Kabil hükümeti ve Batılı devletler çatışmaları sona erdirmek için artık militan gruplarla bir tür uzlaşma yoluna gitmeleri gerektiğinin bilincinde oldukları belirtildi.

 

Bu anlayışla geçen hafta Afganistan’da, artık geleneksel hale gelen, barış şurası ‘Jirga’ düzenlendi. Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin düzenlediği Jirga’ya Afganistan genelinden 1600 delege ile 200 batılı diplomat katıldı. Taliban’ın düzmece olarak nitelediği Jirga’da Karzai delegelerin önüne bundan önceki tekliflerde yer alan, başka bir ülkeye sürgüne gitme, siyasi olarak temsil edilme ve iş ve maddi olanak sağlanması gibi öneriler bulunuyor.

 

Toplantılar üç gün sürmesine ve geniş bir katılım sağlanmasına rağmen kimse somut bir sonuç beklemiyor. Kağıt üzerinde güzel görünen tekliflerin hiçbiri Hükümet tarafından uygulanabilir bulunmuyor. AFP’nin haberinde ise Taliban’ın hükümet ile görüşmelere ancak yabancı güçler ülkeyi terk ettiklerinde ve anayasa düzeltildikten sonra başlayacağı bildiriliyor.

 

Aynı haberde bazı analistler Jirga’nın Karzai’ye hazırladığı plan için geniş tabanlı bir destek oluşturması ve Taliban’a karşı bir baskı oluşturması açısından fayda sağladığı ve onun açısından akıllıca bir adım olduğu öne sürülüyor.

 

Amerika’nın Afganistan elçiliği de bu çabaların istikrarı getireceğine inandığını bildirmesine rağmen, daha Jirga’nın ilk günü toplantı yeri yakınlarında patlayan bombalar Ulusal Güvenlik Kurumu Başkanı Emrullah Salih ve İçişleri Bakanı Hanif Atmar’ın istifalarına sebep oldu. Bu saldırıda amacın Hükümetin bu toplantının bile güvenliğini sağlamaktan uzak olduğu görüntüsü vermek olduğu düşünülüyor.

 

Dış desteklerle ayakta kalabilen Karzai hükümetinin bu haliyle Afganistan’da istikrarı sağlayabilmesi de pek mümkün görünmüyor.

 

Bu arada 24-26 Haziran tarihlerinde BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesi İstanbul’da bir araya gelip Türkiye öncülüğünde Afganistan’a gidecek. BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığının Meksika’ya geçişi sırasında düzenlenen basın toplantısında yapılacak ziyaret ile Afganistan’da güvenlik, siyasal, sosyal ve ekonomik durumun inceleneceği duyuruldu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C