Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçim yüzü görmeyen partiler
05 Haziran 2011 / 12:52
Her gün dört miting yapan parti liderlerinin sesleri çoktan kısıldı, güneşte çarşı pazar gezmekten tenleri karardı. Bir de seçime girmeyen, yeterlilik şartlarını yerine getirmediği için giremeyen partiler var.

Onlar nasıl yaşadılar 12 Haziran öncesini? Bir parti başkanı olarak binlerce insanı toplayan mitinglere bakıp ne hissettiler? 15-20 ilde örgütlü görünseler de birçoğunun internet sitesi yok. Büroları sabit durmadığından ‘bilinmeyen numaralardan’ bile ulaşmak zor. Maddi sıkıntı çoğunun ortak derdi. Genelde işler eş dost desteğiyle yürüyor.

İlginçtir, bazıları isimlerini bile duyurmak istemiyor. Örneğin Yüce Diriliş Partisi, genel başkan şair, felsefeci, yazar Sezai Karakoç’un tercihiyle görüş bildirmiyor, söyleşi vermiyor.

Benzer bir kararı Sağduyu Partisi de uyguluyor. ‘Sağduyunun hüküm sürdüğü bir dünya ve Türkiye’ hayali olan Sağduyu ekibi, kendilerini bir parti olarak tanıtmaktan imtina ediyor, yeni bir anlayışla bir araya geldiklerini vurguluyorlar sitelerinde. Amblemleri gülen bir yüz. Bir haberde yer almak istememelerinin ötesinde kendilerine dair yorum yapılmasını dahi istemiyorlar. Bir de dertliler var tabii…

34 kişilik miting
Seçimlere DYP listelerinden giren Hak ve Hakikat Partisi’nin Tokat’taki mitingini izleyen 34 kişi alanda harem-selamlık olarak ayrıldı. ‘Ne oluyor orada’ diye mitinge dışarıdan bakanlar daha kalabalıktı.

‘Bütün eşyalarımız hacizli, parti demirbaşlarımız bile’

Ayyıldız Partisi Genel Başkanı Serap Gülhan
Daha ilk cümle olarak “Seçime girmiyoruz diye çalışmalarımıza ara vermedik ki. Amacımız vatana hizmet. Daha resmi olsun diye Meclis’e girmek istiyoruz” diyor Ayyıldız Partisi Genel Başkan Serap Gülhan. Aslen inşaatçı. Partisini, ‘milliyetçi, cumhuriyetçi, Atatürkçü’ olarak tarif ediyor. Ama ekliyor: “Atatürk’ü kullanan değil, onun ışığında yürüyen…”

2003’te kurulan Ayyıldız Partisi’nin başkanı, 35 ilde örgütlülerse de maddi açıdan yıprandıklarını anlatıyor: “Devlet yardımı küçük partilerin seçimlere girebilmesi içindir. Fakat bizde yine büyük partilere yarıyor. Şu anda bütün eşyalarımız hacizli; parti demirbaşlarımız bile…” Serap Hanım, kendilerine şans tanınmadığı için ‘vatan evlatlarına’ sıra gelmediğini, Türkiye’nin bu partilerin eline kaldığını söylüyor.

Peki o mitinglere baktıkça kendini yüz binlere seslenirken hayal ediyor mu? “İçim burkuluyor ama sinirlenmiyorum. Ben zaten sürekli insanlarla iç içeyim. Bizim de mitinglerimiz oldu. İki minibüsümüz vardı, yaktılar. Daha hâlâ kimin yaktığı belli değil.”

‘Allah nasip ederse’ bir sonraki seçimlere girmek niyetindeler. Zira Serap Hanım 5 milyon seçmenleri olduğu konusunda iddialı.

‘Üyelerimizi istedikleri partiye oy vermekte serbest bıraktık’

Türkiye Hümanist Partisi Genel Başkanı Mustafa Kemal Karakoç Türkiye Hümanist Partisi’nin, biraz da kendi isminden ilham alarak, bütün küçük partilere tek çatı altında birleşme çağrısı yapmak gibi hümanist bir girişimi olmuş. Fakat Genel Başkan Mustafa Kemal Karakoç’un dediğine göre bu çağrıları ilgi görmemiş: “Sağ-sol ayrımı yapmaksızın, demokrasi cephesi adıyla buluşalım istemiştik. Bizim parti çatısında olsun gibi bir ısrarımız da yoktu ama yankı bulmadı. Hayır diyenler oldu, sessiz kalanlar daha çoktu. Biz de diledikleri partiye oy vermeleri konusunda üyelerimizi özgür bıraktık.”

Muğla Marmaris’te noterlik yapan Karakoç’un konuşması da hep hümanizmden yana. Bir kere sağ ve sol ayrımının dışında tutuyor partisini; bu kavramların kendileri için ayrımcı olduğunu düşünüyor. ‘Komünizmden liberalizme, milliyetçilikten en özgürlükçü çizgiye kadar’ uzanan bir çizgi tercihleri. İnancı da sağlam; bir gün sevgi, saygı ve hoşgörü gibi kavramlar kazanacak siyasette.

Bir genel başkan olarak kendisini miting alanlarında falan görmüyor. Öyle bir kıskançlığı da yokmuş. En çok büyük partilerin sert üsluplarına üzüldüğünü söylüyor Karakoç. Seçime girme şartlarını yakın zamanda tamamlayabilirlermiş ama gayet dürüst ve mütevazı biçimde “İktidar olmak gibi bir amacımız yok” diyor. “Bakın siyasi partilere, insanlıkla ilgili konuşan bir tek biz varız. İktidar olmadan da bu gerçekleri ortaya koyabiliriz” diyor.

‘Arkadaşlar internette okey oynarken partiyi anlatıyor’

Alternatif ve Değişim Partisi Başkanı Reşit Burkan
1977 doğumlu Mustafa Reşit Burkan Türkiye’deki en genç parti genel başkanı. Aile arsalarının alım satımıyla ilgileniyor. Partisinin durduğu yeri ise ‘muhafazakâr liberal’ olarak özetliyor.

Parti ambleminin AK Parti’ninkini fazla andırdığı aşikâr. Yukarıda sarı bir ışık, aşağıda iki burma bilezik… Fikir Burkan’dan çıkmış: Ampulün alternatifi nedir? Mum, avize olamaz. Güneş olur. Alttaki bileziklerde de ‘ince’ göndermeler var. “Başbakan zenginliğini çocuklarının düğününde takılan altınlarla açıklamıştı. Ona esprili bir yanıt veriyoruz.”

Burkan, aradaki benzerlik yüzünden genel başkanlığını İlker Bircan’ın yaptığı Alternatif Parti’den hazzetmiyor. “Borç kâğıtları bize gelir ara sıra. Ama pek ilgilenmiyorum onlarla” diyor. AL Parti, AK Parti’ye alternatif olarak kurulmuş. Burkan’ın bir ilginç yanı da AK Parti kongresinde Erdoğan’a karşı adaylığını koyan tek kişi olması. Başta şaka yaptığını zannetmişler zaten. Bir de keşfi var: “Günde 1,5 saatten fazla topluluğa konuşulursa beyin-gönül bağı kopar, insan küfür de eder” diyor. Şu an 32 ilde örgütlüler.

‘Çok şükür’ para sıkıntıları yok: “Minibüsümüz var ama müsrif davranmıyoruz. Televizyon yerine Twitter’da, Face’te çalışmalarımız oluyor. Arkadaşlarımız internette okey oynarken birden partiyle ilgili bilgiler veriyor.” Zaten mitinglerin de para israfı olduğu kanaatinde. “Atatürk’ü seviyorum, perşembe akşamları kendisine Yasin-i Şerif okuyorum. Ama Kemalizm de tartışılabilmeli” diyor.

Sandıkta bulunmayacak partiler
Alternatif Parti, Bizim Parti, Büyük Anavatan Partisi, Çağdaş Türkiye Partisi, Ebedi Nizam Partisi, Ergenekon Partisi, Esnaf ve Çiftçi Partisi, Genç Parti, Gönül Birliği Yeşiller Partisi, Güçlenen Türkiye Partisi, Halkın Yükseliş Partisi, Katılımcı Demokrasi Partisi, Milli Demokrat Halkın Partisi, Müdaafa-i Hukuk Hareketi Partisi, Sağduyu Partisi, Türkiye Müdafaa-i Hukuk Partisi, Yeni Parti, Yüce Diriliş Partisi.

Radikal

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Ali DURMUŞ
07 Haziran 2011 Salı 11:26
...
“Atatürk’ü seviyorum, perşembe akşamları kendisine Yasin-i Şerif okuyorum. Ama Kemalizm de tartışılabilmeli” bu yoruma ne güldüm yaa...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 5 °C
Hakkari
-5 / 6 °C
İstanbul
9 / 12 °C
İzmir
2 / 14 °C