Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ablukaya Karşı İkinci Gemi Rachel Corrie
06 Haziran 2010 / 10:43
Mavi Marmara ile aynı yolu izleyerek Gazze ablukasını delmeye çalışan İrlanda bayrağı taşıyan Rachel Corrie gemisi de İsrail tarafından ele geçirildi.

Gazze’ye karşı yıllardır İsrail’in acımasızca sürdürdüğü abluka artık sona doğru yaklaşıyor. Sadece müslümanların değil, insani değerlerini kaybetmemiş herkesin gönlünü son derece yaralayan bu abluka Mavi Marmara ile başlayan ‘otoriteye baş kaldırma’ girişimi ile diğer girişimlere de kapı açtı. İrlanda’dan yola çıkan Rachel Corrie gemisi de ablukayı delme amacıyla yola çıktı. İrlandalı ve Malezyalı eylemcilerin bulunduğu gemide tekerlekli sandalye, tıbbi malzeme, çimento gibi yardım malzemeleri taşınıyordu.

 

İsrail kıyılarından 30 kilometre kadar açıkta, İsrail askerleri tarafından gemiye çıkarma yapıldığı bildirildi. Bu çıkarmada askerlere karşı herhangi bir direniş gösterilmedi ve yaralanma ya da can kaybı yaşanmadı.

 

Mavi Marmara’ya yapılan saldırının ardından oluşan geniş katılımlı tepkiler İsrail’i sıkıştırmaya devam ediyor. Uluslararası platformda İsrail’e şimdiye kadar olduğu gibi Batı’dan güçlü bir destek gelmedi. Diğer taraftan İsrail’i protesto eylemleri yapılmaya devam ediyor. İsrail’e karşı özellikle Ortadoğu’da ülkelerinde yapılan yoğun protestolar ABD’nin de İsrail’e artık ablukayı hafifletme vakti geldiğini söylemesine neden oldu.

 

Dün Singapur’da yapılan 9. Asya Güvenlik Konferansı'nda ise Çinli Tümgeneral Zhu Chenghu, ABD’nin Kuzey Kore’ye karşı gösterdiği tavrı İsrail’e karşı göstermediğini bildirdi. Haber, ajanslara “Çin, ABD’yi ikiyüzlülükle suçladı” şeklinde yansımıştı. Çin, İsrail’i kanlı saldırısından sonra kınamış, ABD ise soruşturulma açılmasını istemekle ve üzüldüğünü ifade etmekle yetinmişti. Hatta ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden İsrail operasyonunun meşru olduğunu savunmuştu.

 

Bundan sonraki süreçte İsrail açısından ablukayı hafifletmekten ve sonuçta kaldırmaktan başka çıkar yol gözükmüyor. Tüm dünyanın gözü önünde müslümanların yaşadığı zulümden dolayı yola çkan Mavi Marmara ve sonra Rachel Corrie’nin ablukayı delme çabaları bundan sonra devam edecek gibi görünüyor. Her ne kadar insani yardım mı İslami yardım mı tartışmaları yapılıyor olsa da aslında yardımların müslümanların çabaları ile toplandığı ve kendi kardeşlerine yardım amacıyla gönderildiği biliniyor.

 

İkinci gemiye adı verilen Rachel Corrie ise bilindiği gibi 2003 yılında Gazze Şeridi’nde Filistinlilerin evlerini yıkmaya çalışan bir İsrail buldozeri tarafından ezilerek öldürülmüştü. ABD’li bir barış gönüllüsü olan Rachel Corrie Uluslararası Dayanışma Hareketi üyesi idi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C