Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran Direniyor, Batı Bıkmıyor...
31 Mart 2010 / 17:00
İran'ın nükleer programını engellemek için Batı durmadan çalışıyor.

Amerika’nın önderliğinde bir çok Batılı ülkenin İran’a nükleer programını durdurmaya yönelik yaptığı baskıya karşın İran direnmeye devam ediyor. Her fırsatta İran’ın nükleer programını durdurmasını isteyen Amerika’nın isteklerinin aslında nükleer programın ötesinde, İran rejimini değiştirmeye yönelik olduğu biliniyor.

İran’ın nükleer programını engellemeye yönelik baskılar aslında İran halkını dünyadan soyutlayıp, ambargo altında sıkıştırarak, rejime verdiği destekten uzaklaştırmayı hedefliyor. Ancak bugüne kadar Batı’nın çabaları pek de başarılı olmuş gibi görünmüyor. Ne içeride, rejime muhalif bir ayaklanma sağlanabildi, ne de İran nükleer programından vazgeçeceğini duyurdu.

 

Bu konuda son olarak, G8 üyesi ülkeler İran’a çağrılarını yinelediler, tabi bazı katkılarla.

Deutsche Welle’nin haberine göre, G8 ülkelerinden Kanada Başbakanı İran’a yaptığı çağrıda, nükleer programından vazgeçmesini isterken, uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi ve yaptırımların “İran rejimine” karşı yapılmasını istedi.

 

Amerika’nın İran’a karşı birliği sağlamak için yaptığı baskıya rağmen G8 ülkeleri arasında çatlak sesler çıkaranlar da var. Rusya nükleer program konusunda Batı ile aynı çizgide durmasına rağmen, yaptırımlar konusunda aynı sertliği göstermiyor. Aynı şekilde Çin de İran’ın nükleer programına karşı olduğunu söylerken, yaptırımlar konusunda destek vermekten uzak durdu.

 

Almanya ise herkesin desteği olmadan İran’ı sıkıştıramayacaklarını düşünüyor.

 

Yakında yeni yaptırımlarla İran’ın karşısına dikilmeyi hedefleyen Batı, bu yaptırımlarla sadece İran yetkililerini hedef alacağını duyurmasına rağmen, İran halkını sıkıştırmadan bunun nasıl yapılacağı merak ediliyor.

 

Diğer taraftan, Batının, nükleer güce sahip olmasını istemediği ülkeleri engelleme çabası, Batının iddia ettiği gibi dünyanın güvenliğini sağlamaktan öte, kendisine karşı bir tehdit oluşmasını istememesi olarak yorumlanıyor.

 

ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin’in nükleer güce sahip oldukları biliniyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C