Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arap Birliği’nin İçler Acısı Hali
03 Haziran 2010 / 23:10
Arap Birliği, Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı 5 saat süren bir toplantının ardından basın açıklaması yaptı.

Gazze filosuna yapılan kanlı saldırı sonrasında Çarşamba akşamı Arap ülkeleri dışişleri bakanları bir araya geldi. Toplantının ardından Genel Sekreter Amr Musa bir basın toplantısı ile Arap birliği’nin aldığı kararları açıkladı. Amr Musa, “İsrail’in Gazze Filosu’na yaptığı saldırıyı kınadıklarını, konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne götüreceklerini ve Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılmasını isteyeceklerini” bildirdi.

 

Gulfnews’da bugün Arap Birliği’nin aldığı kararları eleştiren bir yazı yer aldı. Yazıda, Arapların yapılan katliam ile ilgili güçlü bir tepki koyması beklenirken, Arap Birliği’nin hareketsiz kalmayı seçtiğini, toplantı sonucunun sadece hayal kırıklığı değil aynı zamanda utandırıcı olduğu söylendi.

 

Arap hükümetlerinin ablukayı sonlandırmasını Güvenlik Konseyi’nden istemiş olmaları “zaman kaybı” ve “gaddarca bir şaka” olduğu ifade edildi. Yazıda, bu girişimlerin sonuçsuz kalacağı, çünkü “Birincisi, ablukayı Birleşmiş Milletler koymadı, ikincisi uluslararası kamuoyunu yıllardır dinlemeyen İsrail şimdi niçin Birleşmiş Milletleri dinleyecek” denildi. “Üçüncüsü de Birleşmiş Milletler, Gazze Filosu için Salı günü soruşturma açılmasını isterken İsrail’in derhal bu çağrıları reddettiği” belirtildi.

 

Yazı şu cümlelerle tamamlanıyor: “Arap bakanlar bu gerçekleri elbette bilmektedirler. Sonuç olarak bu hükümetler gerçekten harekete geçmek istemiyorlar. Hareketsizliğin ifadesi de Arap Birliği tarafından yapılan gülünç açıklamadır. Bugün her Arabın kafasında niçin Arap devletleri direk gidip Gazze kuşatmasını kırmıyorlar sorusu bulunuyor.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C