Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başörtüsüne Yasak Devam Ediyor!
30 Mart 2010 / 19:00

Edirne’de bir ilaç şirketinin Trakya Üniversitesi’nde düzenlediği toplantıya başörtülüler alınmadı. İstanbul’daki çeşitli hastanelerde çalışan başörtülü doktorların salona girdiği sırada özel güvenlik elemanları “dekanlığın emri” ile alınmayacaklarını iletti. Başörtüsü üzerinden İslami kimliğe gösterilen bu tepki, bu muameleye maruz kalan başörtülü hanımları olduğu kadar İslam’a inanan herkesi oldukça rencide etti. Yıllardır süren bu uygulamalar, toplum tarafından kabulleniliyor gibi görünse de konunun muhatabı olan herkesçe zulüm olarak değerlendiriliyor.

 

Geçen hafta, Bursa’da Renault fabrikası tüketim kooperatifine çalışanların başörtülü eş ve yakınlarının alınmaması, Ankara Üniversitesi'nde yer alan 'Oyuncak Müzesi'ne çocuklarıyla birlikte gelen anneler başörtülü oldukları için içeri alınmaması ve İzmir’de Belediye tarafından verilen, otobüs indirim kartlarına başörtülü fotoğraf kabul edilmemesi, başörtülü hanımlara çıkarılan engellerin bazıları idi.

 

Başörtüsü konusunda yapılan bu engellemeler muhalif çevrelerin başörtüsü karşıtlığı ile açıklanırken, yasakçı uygulamaların, yıllardır iktidarda olan AKP döneminde artarak devam etmesi ise çok ciddi bir sorun olarak görünüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C