Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazze'de Ambargonun Bilançosu
03 Haziran 2010 / 12:50
Yaklaşık üç yıldır İsrail ablukası altında yaşayan Gazze’de 1.5 milyon Filistinli dünyanın en büyük insanlık dramlarından birini yaşıyor.

Helin ALP - TARAF

Gazze, ambargo yüzünden dünyanın en fakir ülkeleri Mozambik ve Ruanda ile neredeyse eşit hale geldi. Temel gıda ihtiyaçlarından bile yoksun olarak yaşamaya çalışan Gazze’nin yüzde 70’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Gazze’de yaşanan sosyal ve ekonomik durumu Taraf’a değerlendiren Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Veysel Ayhan, Gazze’ye yapılan saldırıların sonucunda 20 bin 614 yerleşim biriminin kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Yakılan yerleşim birimleri arasında 25 okul, 10 su deposu, 10 elektrik santralinin de bulunduğunu anlatan Ayhan, Gazze’de ekili tarım alanlarının yüzde 80’inin de tahrip edilmiş durumda olduğunu aktardı.

Ayhan şöyle devam etti: “Gazze’ye yapılan ithalat durma noktasına geldi. Bebek mamalarına kadar tüm malzemelerin Gazze’ye girişi yasak. 25 bin kişi evsiz kaldı. Sağlık tedavilerini Gazze dışında sürdürmesine izin verilmeyen yaklaşık 400 kişi tedavi edilebilir hastalıklardan dolayı yaşamını yitirdi. 500 bin kişi temiz içme suyundan mahrum yaşıyor. Yıkılan eğitim birimlerinin yeniden inşasına veya tamir edilmesine izin verilmediğinden çocukların eğitim alması engelleniyor. Ayrıca Gazze’de abluka nedeniyle ticari işletmelerin yüzde 96’sı da kapalı vaziyette.”

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C