Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerikan Üssü, Başbakanı İstifa Ettirdi
02 Haziran 2010 / 13:01
Japonya’nın Okinawa adasında bulunan Futenma isimli Amerikan hava üssünü söz verdiği halde kapatamayan Başbakan Hatoyama istifasını verdi.

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı’nın Japonya ziyareti sırasında Futenma üssünün geleceği masaya yatırılmıştı. Japonya üssün kaldırılması konusunda istediği sonuca ulaşamamış ve üssün varlığının devamına karar verilmişti. Japon halkı, ABD üssünün kaldırılması için yoğun bir uğraş vermesine rağmen bugüne kadar işbaşına gelen Japon hükümetleri bunda başarılı olamamıştı. Bugün aynı sonuç Hatoyama için de gerçekleşti.

 

Clinton ile yapılan görüşmenin ardından Okinawa adası üzerinde başka bir yere taşınması kararı çıktığı açıklanmış, Başbakan Hatoyama da üssün kaldırılmasının imkansız olduğunu söylemiş, Kuzey Kore krizini de gerekçe göstererek bölgede güvenliğin henüz olgunlaşmadığını bu yüzden ABD ile birlikte hareket etmek zorunda olduklarını, iddia etmişti.

 

Halktan büyük tepki alan bu açıklamalardan sonra yapılan anketlerde desteğinin yüzde 17’ye kadar gerilediği ortaya çıkınca Başbakan istifasını vermek zorunda kaldı. Geçen yılın Eylül ayında yapılan seçimlerde Hatoyama’nın başında olduğu Demokrat Parti üssün kaldıracağı sözü vererek seçimleri kazanmıştı.

 

Futenma üssü yüzünden, üçlü koalisyon hükümetinin küçük ortağı Sosyal Demokrat Parti de koalisyondan ayrılmıştı. Bu ayrılık koalisyonun dağılmasına olmasa da zayıflatmasına sebep olmuştu.

 

Japonya’da 4 yıl içinde istifa eden 4. Başbakan olan Hatoyama’nın istifasında finans alanında yaşanan skandalın yanında ekonomik başarısızlıkların ve büyüyen kamu borçlarının da etkili olduğu bildiriliyor.

futenma-470.jpg

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
s.akgül
03 Haziran 2010 Perşembe 09:02
gurur
keşki bizimkilerde de bu kadar gurur olsay dı.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C