Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TIME'a göre "altın çağ" yaşanıyor
01 Haziran 2010 / 22:11
Milliyet - 25 Temmuz 1986

Kapitalizm övünüyor

 

TIME dergisi son sayısın­da "özel konu" olarak "Kapitalizmin Yeni Çağı"nı seçti. Dergi, "1930'lardaki büyük bu­nalımdan sonra baştacı olan sosyalizmin gölgesinde ezilen kapitalizmin şimdi ağır bastığını" söy­lerken, "bir zamanlar kamulaştırma modaydı, şimdi özelleştirme" diyor.

 

ABD basınına göre, 1930'lardaki "büyük bunalım"dan sonra "baştacı" edilen sosyalizmin gölgesinde ezilen "kapitalizm" yeniden "altın çağı"nı yaşıyor. Buna kanıt olarak da 10 yıl öncesine kadar "sağlıklı ekonomi" için tüm ülkelerin girdiği "millileştirme" yarışının yerini "özelleştirme"ye bırakması gösteriliyor.

 

Son sayısında "Kapitalizmin Yeni Çağı" konulu uzun bir incelemeye yer veren ünlü TIME dergisinde şu noktalara değiniliyor:

 

Çok değil 10 yıl önce Avrupa ve Asya'da çoğu ülke büyük sanayi kuruluşları ve bankaları millileştirirken, özel sektör kuruluşlarına da yeni kısıtlamalar getiriyordu.

 

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yıldızı parlayan "sosyalizm"in bir tehlike oluşturmasından endişe ediliyordu. Süper güçlerden Sovyetler Birliği, uluslararası prestij kazanırken, kapitalist ABD'ye yönelik sempati azalıyordu. Petrol krizi durgunluk ve enflasyon ateşi ile de sarsılan özel sektör ağırlıklı toplumlar geleceğe karamsar gözlerle bakmaya başlamışlardı.

 

Bütün bunlar 1980'li yıllardan itibaren aniden değişmeye başladı. "Millileştirme" modası yerini hızlı biçimde "özelleştirme" akımına terketti. İçlerinde sosyalist bloktan da örnekler verilebilecek çoğu ülke refah yolunun "komünizm"den değil, özel sektörden ya da başka bir deyişle "hür teşebbüs"ten geçtiği inancıyla "özelleştirme"yi hızlandırdılar. Eğer kapitalizm son dönemlerde görüldü­ğü gibi, "pazarları daha iyi çalıştırma imkânı sağlıyorsa" o yol da denenmeliydi.

 

Örneğin Sosyalist Hindistan daha çok üretim ve istihdam için devlet kuruluşlarını özelleştirdi. Doğu Berlin ve Doğu Avrupa'da verimli gelişme gösteren küçük "özel sektör" kuruluşları çoğaldı.

 

OECD raporuna göre İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın 19 ülkesi­nin ekonomisinde kamu kuruluşlarının payı azaldı.

 

Üçüncü Dünya ülkeleri artık model olarak Sovyetler Birliği'ni değil, ABD, Japonya, Hong-Kong ve Güney Kore gibi kapitalizme ağırlık vererek hızla refaha ulaşmış ülkeleri seçiyorlar.

 

ABD'nin Cumhuriyetçi Kongre üyesi Jack Kemp'e göre "Kapitalizm" artık "kirli" bir kelime olmaktan çıktı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C