Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“İslami Yorum” Yaz Sayısı Çıktı
01 Haziran 2010 / 20:33
İlk sayısı İlkbahar’da okuyucuyla buluşan internet dergisi İslami Yorum’un yeni sayısı yayınlandı.

Derginin bu sayısı Devlet ve Din-Devlet ilişkileri üzerine analizlerden oluşuyor. Derginin ana konuları Editör köşesinde şöyle anlatılıyor:

 

“Yaz-2010” sayısının ana konusunu “Din ve Devlet” olarak seçtik. Bu kadim problemi belli sorular ve sorunlar etrafında tartışmaya çalıştık.

 

Dinin sabit bir devlet sistemi önerisi var mıdır?

 

Devlet dini bir vacibat mıdır, yoksa akli bir gereklilik midir?

 

Hz. Peygamber kurduğu devlette neleri esas aldı ve niçin kendisinden sonrası için siyasi önerilerde bulunmadı?

 

Yine Hz. Peygamberin kurduğu devlet, kıyamete kadar tüm insanlık için geçerli olacak bir model olma niteliğine sahip midir?

 

Peygamber sonrası kurulan devletler birer din devleti midir?

 

“Şii İmamet Teorisi”, “Sünni Hilafet Modeli”, “İslam Devleti veya Nizamı”, “Teo-demokrasi”, “Adalet Devleti”, “Demokratik Hilafet” gibi devlet sistemi önerilerinin günümüz için geçerliliği nedir ve bunlar ne kadar İslamilik vasfı taşımaktadır?

 

Bir taraftan yazar arkadaşlarımız, bu ve benzeri birçok soruya yazılarıyla cevaplar bulmaya çalışırken, bir taraftan da konuyu değişik boyutlarıyla tartışan farklı bakış açılarına sahip yazar ve araştırmacılara ait, hem bilgilendirici hem de fikir verici alıntı ve tercüme yazılara yer verdik.

 

Çağdaş dönemdeki İslami siyasi düşüncenin geçirdiği üç evrenin anlatıldığı İhsan Eliaçık’a ait yazı ile Peygamberin Medine’deki siyasi pozisyonunun zannedilenden oldukça farklı olduğunu anlatan Montgomery Watt’a ait tercüme yazı konuyla ilgili ufuk açıcı bilgiler içeriyor. Mevdudi’ye ve Fazlurrahman’a ait yazılar karşılaştırılarak okunursa iki ayrı uçtan “din ve devlet” meselesine farklı yaklaşım biçimlerine ilişkin fikirler edinmek mümkün olacaktır.

 

Abdülkerim Sûruş’la yakın zamanlarda yapılan bir söyleşinin tercümesi konumuzla ilgili çok önemli tespitler içeriyor. Sûruş’un “post-teokratik devlet ” kavramsallaştırması ve İran ve Hameney’le ilgili söyledikleri oldukça dikkat çekici. 

 

Gündeme ilişkin yazıların yanı sıra, bu sayının ana konusu olan “din ve devlet” meselesine Şia’nın ve Ehl-i Sünnet’in yaklaşımına dair eserlere imza atan ve Türkiye’de yeni tanınmaya başlanan Ahmet el-Katip’in tanıtıldığı bir yazıya ve Türkçedeki iki ayrı kitabının değerlendirmesinin yapıldığı yazılara e-dergi sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 

“İlkbahar-2010” sayısındaki yazıların içinde tartışmalara yol açan yazılardan olan “Akıl Savunması” yazı dizisinin ikincisi de sayfalarımızda yerini aldı.

 

Sonraki sayıda aynı konuyu, “Din, Devlet ve İslamofobi” başlığı ile tartışmaya devam edeceğiz. Yeni sayıda buluşmak dileği ile muhabbetle kalın.

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
Nuri Bilir
17 Haziran 2010 Perşembe 03:15
Referandum
Anayasa desikligi hakkindaki Referanduma engel olunmali, yoksa bunun arjasi hemen gelir oda söyle: Seriati istiyormusunuz istemiyormusunuz, Öyle
ise REFERANDUMA gidelim, surprizi hemen gelir.
Ali Evren
02 Haziran 2010 Çarşamba 11:46
Site adresi
Dergi sitesine aşağıdaki adresten ulaşılabiliyor: www.islamiyorum.com
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C