Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: “Laneti Hak Etmiş Bir katliam”
01 Haziran 2010 / 17:45
Başbakan Tayyip Erdoğan, İngilizce ve Arapçaya da çevrilen konuşmasında İsrail’e demediğini bırakmadı. Çok ağır ifadelerle İsrail’i eleştiren Erdoğan sert mesajlar yolladı.

Türkiye adına İsrail’e tehdit yağdıran Tayyip Erdoğan kanlı baskını ''her türlü laneti hak etmiş bir katliam'' olarak nitelerken ''Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası hukukun ve diplomasinin bütün imkanlarını kullanmaktadır ve bundan sonra da kullanacaktır'' dedi.

 

Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında özet olarak söyledikleri şunlar:

 

“İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yaptığı kanlı katliam her türlü laneti hak etmiş bir katliamdır. Yapılan bu saldırı açıkça uluslararası hukuka yapılmıştır, insanlığın vicdanına yapılmış, dünya barışına yapılmıştır.

 

Uluslararası camiayla da irtibatlar kurdum. Bu çerçevede yapılması gerekenleri tüm boyutlarıyla masaya yatırdık. Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası hukuku kullanmaktadır. Bu çerçevede, Türkiye’nin Tel – Aviv büyükelçisi geri çağırılmıştır. Müşterek 3 tatbikat iptal edilmiştir. Dışişleri Bakanımız New York’a gitmiş, BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplanmıştır. BM Güvenlik Konseyi saldırıyı kınamıştır.

İsrail’de bulunan genç milli futbol takımımızın yapacağı maçlar iptal edilmiştir. NATO Konseyi Olağanüstü toplantıya çağırılmıştır. Arap Birliği, AB gereken tüm kuruluşlar göreve davet edilmektedir. İslam Konferansı örgütü Pazartesi toplanacaktır.

Biz bildiğiniz gibi ispanya ile birlikte medeniyetler ittifakı çalışması yürüyoruz. Amacımız farklı medeniyetlerin kültürlerin bir arada yaşayabileceği düşüncesi için çaba göstermektir.

 

Zorbalar, haydutlar, korsanlar bile belli ahlak kuralına uyarlar. Hiçbir hassasiyete uymayanları bu sıfatı yakıştırmak bile iltifat olur.

 

İsrail’in yaptığı bir yerlerden aldığı güçten kaynaklanıyor. Bu akşam saat 20.00’de Obama’yla telefon görüşmesi yapacağım. İsrail etrafındaki savunma kalkanlarını yok etmektededir. İsrail istikrarsızlık yayan çıban başı olarak, iyot olarak açığa çıkıyor.

 

Alanen cinayet işleyen, alanen katliam yapan saldırgan bir devletin, pişmanlık dilemeden ve hesap vermeden insanlığa kendisini anlatması mümkün değildir.

İnkar ediyorlar, bize ateş edildi. Artık sizin bu yalanlarınızdan bıktık. Dürüst olun, dürüst. El konulan gemiler personel ve gönüllülerle birlikte derhal serbest bırakılmalıdır.

 

Cinayeti katliamı ne ölçüde iyi bildiklerini bir kez daha dünyaya göstermişlerdir. Sedyede, yaralı ve onu bile kelepçeliyorsun. Bunun izahı var mı? İnsanlıktan bunların ne kadar nasibi olduğunu, artık hiçbir şekilde dünyaya anlatmak mümkün değildir. kuru kuruya lanetlemek yetmiyor. Artık netice almak durumundayız.

 

İsrail’in kanlı saldırılarına her kim göz yumarsa, bilmelidir ki bu kanlı saldırılarda onlar da bizzat suç ortağıdır. Meselenin teröre karşı savunma olmadığı, terörle mücadele olmadığı, meselenin bir şehri bir şehrin insanlarını katletme girişimi olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

 

Herkes sussa, gözünü yumsa, sırtını dönse bile, biz Türkiye olarak Filistin’e, Gazze’ye sırtımızı dönmeyeceğiz, gözümüzü yummayacağız.

 

Siz ne kadar sivillerin, Gazze’deki mazlumların karşısındaysanız, biz o kadar masumların Filistinlilerin Gazze’lilerin yanındayız.”

 

İnsanlığın vicdanından süzülen sevgi ve dostluk gemileri bir gün engelleri aşarak menzillerine ulaşacaktır.”

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
inanan
02 Haziran 2010 Çarşamba 13:13
islam
daha 2yada3 ay öncesi van munit çıkışı yapan başbakan.ondan bugüne israilin kasasına para koyanda.ticaret hacmi bunun delilidir.şimdi diyeceksiniz dünyada abd ve batı arkasında.bende derimki Allah mı onlar.inananların vebenim tesellim van munitten sonra ki ticaret devam etmesin.kimse bir eli şirke bir eli Allaha bulaştırmasın. ya göründüğün gibi ol yada olduğun gibi ol
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C