Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail 19 Kişiyi Katletti
31 Mayıs 2010 / 16:14
Mavi Marmara gemisiyle Gazze’ye yardım götürmeye çalışan 750 yardımseverin bulunduğu gemiye sabah erken saatlerinde İsrail çıkarma yaptı.

Yaptığı çıkarma esnasında insanların üzerine ateş açan ve gaz bombaları atan İsrail askerleri bir çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep oldu. Ölü ve yaralı sayısı henüz netleşmese de İsrail televizyonu 19 rakamını telaffuz etti.

 

Türkiye’nin her yerinde İsrail’e karşı gösteriler büyüyor. Bugün öğle üzeri Taksim’de toplanan Müslümanlar İsrail’i sloganlarla protesto ediyorlar. Aynı şekilde Ankara’da İsrail Büyükelçisinin evi civarında protestolara devam ediyor.

 

Elazığ, Sivas, Adana, İzmit, Trabzon, Sakarya, Batman, Balıkesir, Burdur şehirlerinden protesto haberleri gelmeye devam ediyor.

 

İsrail, Mavi Marmara henüz İsrail karasularına girmeden yaptığı harekata karşı bir çok tepki geliyor. Yurtdışında bulunan Başbakan ve Genelkurmay Başkanı gezilerini iptal ederek Türkiye’ye dönme kararı alırken, Dışişleri Bakanı, BM Güvenlik Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırdıklarını bildirirken, konuya kayıtsız kalmayacaklarını belirtti.

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail ile yapılması planlanmış 3 askeri tatbikatın iptal edildiğini açıkladı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu sona ulaşılmadan önce gereken diplomatik çalışmaların yapılmadığını söyledi.

 

Yurtdışından gelen tepkiler ise şöyle: Amerika “Büyük üzüntü duyduğunu” bildirdi. Avrupa Birliği temsilcisi Catherine Ashton "Gazze’ye insani yardım akışı, ticari mallar ve geçişlerin önündeki engeller acilen ve koşulsuz olarak açılmalı" dedi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner soruşturma başlatılmasını istedi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de, İsrail ordusunun orantısız güç kullanmasını kınadığını bildirdi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C