Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail Mavi Marmara'ya Saldırdı
31 Mayıs 2010 / 08:27
Mavi Marmara gemisine helikopterle inen İsrail askerleri ateş açtı.

El cezire'den gelen haberde 10 kardeşimizin şehit olduğu, İsrail televizyonundan ise 16 kişinin şehit olduğu haberleri geliyor. En az 30 yaralının olduğu bildiriliyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Gaby Levi şu anda Ankara'da Türk Dışişleri Bakanlığı'da bulunuyor.

İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto eylemi yapılıyor.

Ankara'da da İsrail konsolosluğu polis tarafından ablukaya alındı.

Türk Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı:

"Gazze halkına insani yardım ulaştırmak arzusunu taşıyan ve aralarında yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda ülkeden sivillere karşı İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından güç kullanılması sonucunda, elde edilen ilk bilgilere göre en az iki kişinin hayatını kaybetmiş ve 30’dan fazla kişinin yaralanmış olmasını en ağır şekilde protesto ediyoruz.

İsrail masum sivilleri hedef alarak, insan hayatını ve barışçı girişimleri hiçe saydığını açık bir biçimde bir kez daha göstermiştir. İsrail’in bu insanlık dışı uygulamalarını şiddetle kınıyoruz. Açık denizlerde gerçekleşmiş, uluslararası hukukun ağır bir ihlalini teşkil eden bu müessif olay ilişkilerimizde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecektir.

Tel Aviv Büyükelçiliğimiz tarafından sürdürülen girişimlerin yanısıra Bakanlığımıza davet edilen İsrail’in Ankara Büyükelçisi nezdinde bu kabul edilemez olay kuvvetle kınanmakta ve kendisinden acilen izahat talep edilmektedir.

Gerekçe ne olursa olsun, yalnızca barışçı faaliyetlerde bulunan sivillere karşı bu tür hareketlerin kabulü mümkün değildir. İsrail’in uluslararası hukukun ihlalini teşkil eden bu davranışının sonuçlarına katlanması gerekecektir.

Hayatını kaybedenlere Tanrıdan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır diliyor, yaralananlara acil şifa dileklerimizi iletiyoruz. "

 

İsrail'in konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
Feyza
31 Mayıs 2010 Pazartesi 13:17
Acaba?
"en ağır şekilde protesto ediyoruz"

"ilişkilerimizde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecektir"

Ne kadar hafif kaliyor bu sözler! Ama zaten Israil'le isbirligi yaparken de, onun zulmünün vahsetini bilmiyor muydu Türkiye? Simdi söz söylemeye hakki var mi? Israil'i acikca zalim ilan edip ilisklerini tamamen kesmeyecegine göre, sadece böyle gevelemek kaliyor geriye...
arif kaya
31 Mayıs 2010 Pazartesi 10:32
siyonist çeteye de bu yakışırdı
filistin halkının topraklarını işgal edip 100 yıla yakındır uygulamadığı vahşet kalmayan bu katil sürüsü, dün ingiltere'nin, bugün abd , avrupa ve neredeyse bütün dünyanın desteğiyle her türlü çılgınlığı yaptı, yapmaya devam ediyor. bu caniler laftan, sözden anlamaz. onların anladığı dilden cevap vermedikçe de durmayacaklar.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C