Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arjantin, Atatürk Heykelinden Vazgeçti
30 Mayıs 2010 / 07:53
Güney Amerika gezisini sürdüren Başbakan Tayyip Erdoğan, Arjantin’de açılması düşünülen Atatürk anıtının iptal edilmesi üzerine tepki göstererek gezisinin Arjantin bölümünü iptal etti.

Dışişleri Bakanlığı web sitesinden ilan edilen açıklamada, Atatürk anıtının iptali Ermeni lobisinin çalışmaları sonucu olduğu iddia ediliyor. Bakanlığın yaptığı açıklaması şöyle:

 

“Sayın Başbakanımız, 30 Mayıs 2010 tarihinde Brezilya’dan Şili’nin başkenti Santiyago’ya geçerek, program dahilinde bu ülkeye yapılması öngörülen ziyaretini gerçekleştirecektir.

Arjantin ziyaretinin iptalinin gerekçesi, Buenos Aires’in Jorge Newbury Parkı’nda açılması öngörülen Atatürk Anıtı için Otonom Buenos Aires Yönetimi Çevre ve Kamusal Alan Bakanlığı tarafından daha önce verilen yazılı iznin, Türkiye’ye hasım Ermeni çevrelerin girişimleri sonucu iptal edilmesidir.

Bu çerçevede, Sayın Dışişleri Bakanımız dün Rio de Janeiro’da yapılan Medeniyetler İttifakı III. Forumu’nda Arjantinli mevkidaşı ile görüşerek, Anıt’ın açılması konusunda tarafımıza verilen taahhüdün gereğinin yerine getirilmesini Arjantin Hükümeti’nden talep etmiştir.

Arjantin Cumhurbaşkanı da Sayın Başbakanımızı arayarak, tepkimizi haklı bulduklarını ve paylaştıklarını, ancak Arjantin Anayasası gereği Otonom Buenos Aires Yönetimi’ne tanınan yetkileri aşamadıklarını bildirmiştir. Bu gelişme üzerine, Sayın Başbakanımız, gerekçesi ne olursa olsun bu tutumu kabul edilemez bulduğunu ifade ederek, ziyaretin iptal edilmesine karar vermiştir.

Türkiye, Latin Amerika ülkeleri ile ilişkilerini geliştirme çabaları çerçevesinde Arjantin ile de yakın ilişkiler kurma gayreti içinde olmuştur. Türkiye’ye hasım çevrelerin yönlendirmesiyle Buenos Aires Otonom Yönetimi’nin aldığı yanlış karar nedeniyle Türkiye-Arjantin ilişkilerine düşen gölgenin telafisi için Arjantin makamlarının gerekli adımları bir an önce atması beklenmektedir.”

 

Fotoğraf: Cnntürk

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C