Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Fetva Senin Kafanda”
28 Mayıs 2010 / 23:29
New York’ta metro ve otobüslerin üzerinde bugünlerde bir reklam yer alıyor: “İslamiyeti terk mi etmek istiyorsun? Ailen ya da çevren sana baskı mı yapıyor? Fetva senin kafanda”

Amerika’nın İslamlaşmasını Durdurun (Stop the Islamization of America-SIOA) hareketi 8 bin dolar harcayarak bu reklamı verdi. 30 adet otobüse ve metroya asılan reklamlarda hedef kitle olarak Müslümanlar seçilirken hedeflenen, İslam’dan ayrılma fikrinin akıllara sokulması olarak görünüyor. Aynı zamanda, İslam ve baskı kelimeleri birlikte kullanılarak, amacın İslam’a baskıcı bir din imajı vermek olduğu anlaşılıyor.

 

SIOA’nın başkanı Pamela Geller, Cnn’e yaptığı açıklamada “Amerikalılar için İslamcı cihad terörizmine ve İslami baskınlığa karşı ayağa kalkma zamanı gelmiştir.” dedi. Geller “Reklam, Müslümanları kışkırtıcı değil, özgürlük bu” ifadelerini kullandı.

 

Reklamda refugefromislam.com internet sitesine işaret ediliyor. Bu site İslam’dan ayrılmak isteyen Müslümanlara yol gösterdiğini, baskılar yüzünden ayrılamayanların elinden tuttuğunu iddia ediyor. İnternet üzerinden kullanıcılarının bağışları ile finanse edilen SIOA, Dünya Ticaret Merkezi yakınına cami kurma projesine karşı da lobi yapıyor.

 

Amerikan-İslami İlişkiler Konsili, bu reklamların “İslam’a saldırı”dan başka bir şey olmadığını söyledi. Toplumla İlişkiler direktörü Faiza Ali: “Onların toplumları bölmek ve müslümanları marjinal hale getirmek için uyguladıkları ucuz taktiklerin adı İslamofobi olarak çıkmıştır.” dedi.

 

Aynı kampanya Miami kamu otobüslerinde de sürdürülmesine rağmen, New York Taşımacılık Dairesi sözcüsü Aaron Donovan kendilerine henüz bu reklamların kaldırılması için bir talep gelmediğini söyledi. Otobüs üzerindeki reklamların bir ay sürdüğünü bildiren Donovan geçen Nisan ayında “whyislam.org” organizasyonundan gelen reklamların metroda yayınlandığını hatırlattı. Whyislam.org sitesi ziyaretçilerini Kur’an’ı araştırmaya teşvik ediyor ve İslam hakkındaki popüler basmakalıp anlayışları ve yanlış anlaşılmaları düzeltmeye çalışıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C