Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan’da 80 müslüman katledildi
28 Mayıs 2010 / 19:47
Pakistan’ın doğusunda bulunan Lahor kentinde Cuma namazından hemen önce iki camiye giren saldırganlar kan döktü.

Associated Press’in gün boyu verdiği haberlerde “İslamcı teröristler” olduğu iddia edilen saldırganlar tarafından camilere saldırı düzenlendi. Birbirine bir iki kilometre uzaklıkta bulunan ve azınlık bir tarikat olan Ahmedi tarikatı üyelerinin gittiği camiler hedef alındı. Bu iki camiye aynı saatlerde kalleşçe yapılan saldırılarda, şu an gelen bilgilere göre, 80 müslüman öldürüldü, onlarcası yaralandı.

 

Pakistan radyosuna göre, Model Town camisine saldıran kişiler önce camidekilerin üzerine ateş açtı, sonra da el bombası attılar, Garhi Shahu camisinde ibadete gelenlere ise sekizden fazla kişinin ateş açtığını bildirdi. Ajansların geçtiği görüntülerde saldırganlardan birisi minareden ateş ederken görülüyor.

 

Pakistanlı yetkililer 3’ü intihar bombacısı olan 7 kişi tarafından saldırıların yapıldığını öne sürüyorlar. Polisle saatler süren çatışmanın ardından saldırganlardan ikisinin yakalandığı, diğerlerinin öldüğü bildiriliyor.

 

AP’nin haberinde Ahmedi tarikatı hakkında bir takım bilgilere de yer veriliyor. Tarikat üyelerinin Şii oldukları ve Sünni gruplarca şimdiye kadar defalarca saldırıya uğradıkları, tarikatın sapık olarak adlandırıldığı ve Pakistan devleti tarafından 1970 yılında gayr-müslim olarak ilan edildiği, ayrıca kendilerini Müslüman olarak adlandırmalarının da yasaklandığı anlatılıyor. Haberde, tarikat üyelerinin sapık olduklarına inandıkları için radikal Sünni gruplar tarafından hedef alınmış olabileceği ima ediliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C